Nyhet Publicerad: 2009-11-27
Lågt betyg för de rödgrönas företagarpolitik
Granskning | Om oppositionspartierna kommer till makten efter valet nästa år väntar stora skattehöjningar. Det gör det mindre lönsamt för svenska företag att investera och nyanställa. Det visar en analys av de rödgröna partiernas tillväxt- och företagarpolitik som Svenskt Näringsliv gjort.
Svenskt Näringslivs ordförande Signhild Arnegård Hansen väntar sig med än bara läpparnas bekännelse från de röd-gröna partierna.
Foto: Nicklas Mattsson
Det är inne att vara småföretagarnas bästa vän. Nyligen utnämnde Vänsterpartiets ledare Lars Ohly sitt eget parti till småföretagarnas favorit i en debattartikel i Aftonbladet.
– Det är bra att fler partier har insett småföretagens betydelse för att skapa välstånd, men enstaka förslag räcker inte. Politiken måste även ha ett innehåll som är mer än bara läpparnas bekännelse, säger Svenskt Näringslivs ordförande Signhild Arnegård Hansen.
I en rapport har Svenskt Näringsliv granskat de rödgröna partiernas företagarpolitik. Både de förslag som oppositionen lagt fram för att stimulera tillväxt och sysselsättning och andra förslag, som direkt påverkar företagens lönsamhet och utveckling, ingår i analysen. Socialdemokraternas, Vänsterpartiets och Miljöpartiets politik granskas dock var för sig eftersom det ännu så länge bara finns ett fåtal gemensamma förslag från de rödgröna.
– Det finns bra förslag hos alla oppositionspartierna, men generellt har de rödgröna fortfarande ett bidragstänk i företagarfrågor. De vill gå in med riktade stöd till utvalda branscher eller i särskilda situationer i stället för att göra det enklare för alla att driva företag, säger Signhild Arnegård Hansen.
Hon efterlyser en större frihet både för företagare och löntagare. Det måste vara lättare att tjäna pengar på sitt företagande och det måste vara lönsamt för människor jobba och utbilda sig.
– Det är fortfarande bidragslinjen som gäller för oppositionen och inte arbetslinjen.
Svenskt Näringslivs analys visar att de rödgrönas politik innebär skattehöjningar som kommer att göra det mindre lönsamt för företagen att investera och nyanställa. Socialdemokraterna vill höja skatterna med 20 miljarder kronor under det första året bland annat genom en återinförd förmögenhetsskatt. Miljöpartiet planerar att höja skatterna med 17 miljarder och Vänsterpartiet vill höja mest, med 47 miljarder första året.
Dessutom vill oppositionen minska skillnaderna mellan att arbeta och att inte arbeta genom att höja ersättningsprocenten i a-kassan och sjukersättningen och höja taken i ersättningarna.
– Om man gör det mindre lönsamt för människor att arbeta blir det också svårare för företagen att rekrytera, säger Signhild Arnegård Hansen.
Hon är också bekymrad över att vissa av förslagen ska snedvrida konkurrensen mellan olika företag och branscher. Det gäller exempelvis förslagen om sänkt arbetsgivaravgift för soloföretagare som gör sin första anställning.
– Jag tror säkert att soloföretagare som behöver anställa tycker att det är ett jättebra förslag men det snedvrider konkurrensen om sänkningen av arbetsgivaravgiften inte omfattar alla företag. En soloföretagare som nyanställer får kraftigt sänkt skatt och kan hålla lägre priser än en företagare som redan tagit steget och anställt.
Men det finns också idéer som Signhild Arnegård Hansen gillar.
– Socialdemokraternas förslag om ett riskkapitalavdrag är bra, även om det kunde vara större, och Miljöpartiet har flera bra idéer. Det återstår dock att se vad det blir av den röd-gröna företagarpolitiken när förhandlingarna mellan de tre partierna är klara, säger hon.
Läs hela rapporten
Ämnesord
Samhällsekonomi , Skatter , Svenskt Näringsliv
Vi arbetar med
Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:
Mest läst just nu
-
2010-09-02 NyhetUtbildning löser inte ungdomsarbetslösheten
-
2010-08-31 NyhetRödgrönt valmanifest ger färre jobb
-
2010-06-07 RapportFakta om löner och arbetstider 2010
-
2010-09-02 NyhetReinfeldt i topp när unga väljer arbetsgivare
-
2010-08-31 NyhetHöga ambitioner men knappa prestationer
-
2010-08-31 RapportEfterskalv - Det ekonomiska läget, augusti 2010
-
2010-09-01 RapportEn halv miljon i vänta-på-jobb
-
2010-09-02 NyhetStädbransch halveras vid maktskifte
-
2010-09-01 NyhetBrevet till Bert
-
2010-09-02 NyhetHet debatt mellan MUF och SSU i Jobbgrillen
Senaste nytt
- 2010-09-02 16:47"Ökade resurser ingen mirakellösning"

- 2010-09-02 16:45Nytt filmmaterial
kan beställas av skolor - 2010-09-02 16:43Viktigt höja statusen
på handelsprogrammen
- 2010-09-02 16:30Utan skatteintäkter blir det ingen välfärd.

- 2010-09-02 16:30Eleverna stolta över sin insats
- 2010-09-02 16:20Företagstänkande ny
dimension i grundskolan
- 2010-09-02 15:30Jättesatsning på utbildning
möter företagens behov - 2010-09-02 15:26Åtta av tio ungdomar vill behålla rabatt

- 2010-09-02 15:25"Rätt tänkt, men se upp
för de grumliga vattnen"
- 2010-09-02 15:12Gävleborgs företagare har stark framtidstro












