Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Höga lönelyft leder till neddragningar

Avtalsrörelsen Företagen i Västsverige är bekymrade över de dyra löneavtalen i årets avtalsrörelse. Herrljunga Ciders ägare Sture Branmark räknar med att lönekostnaderna i hans företag ökar med omkring 20 procent under avtalsperioden.

Vilka effekter får de dyra löneavtalen för företag i olika branscher? Och hur påverkar de företagens förmåga att premiera goda arbetsresultat och därmed åstadkomma en skapande lönebildning? Vad händer med svenska företags konkurrenskraft framöver?

För att skapa uppmärksamhet kring dessa och många andra frågor genomför Svenskt Näringsliv regionala pressresor. Journalister inbjuds följa med på besök hos små och stora företag i olika branscher. Vid slutet på varje sådan pressresa har Svenskt Näringslivs vice VD Jan-Peter Duker svarat på frågor och berättat om vad som nu görs för att få bättre och mer företagsanpassade lösningar i nästa avtalsrörelse.

Den senaste pressresan gick till Västsverige. Med början i Alingsås besökte journalister och pressfotografer från Göteborgs-Posten, Borås Tidning och Alingsås Tidning ett antal företag som delade med sig av sina erfarenheter av avtalen och sina funderingar kring hur lönebildningen fungerar.

Det första besöket gick till Tour & Andersson, ett modernt och framgångsrikt företatag i Ljung, nära Herrljunga. Företaget tillverkar reglerutrustningar för kyl- och värmeanläggningar och erbjuder helhetslösningar för inomhusklimat. Det är en "het" bransch och därför har företaget ännu inte upplevt några större problem på grund av de träffade löneavtalen. Men platschefen och personalchefen var ändå bekymrade över att avtalens individgarantier minskat svängrummet för den lokala lönebildningen. Och det framgick också klart att det hela tiden prövas om olika detaljer kan lägga ut för produktion i länder med lägre löneskostnader.

Också vid ett senare besök hos Villeroy & Bosch Gustafsberg - som bland annat tillverkar vattenkranar för kök och badrum - stod det klart att företaget hela tiden jagar kostnader och rationaliseringspotential. Allt fler robotar köps in och med samma personalstyrka som fanns för ett antal år sedan har produktionen mer än fördubblats. Företaget har tillsammans med facket arbetat fram ett lönesystem som belönar olika färdigheter, men trenden är ändå att löneskillnaderna minskar i företaget.

Sture Branmark, ägare till Herrljunga Cider, berättade för journalisterna om hur lönekostnaderna i hans företag troligen kommer att öka med omkring 20 procent under avtalsperioden. Detta sker samtidigt som råvarukostnaderna skenar.

Ett sista besök under dagen genomfördes på bemanningsföretaget Opportun i Alingsås, där vd Björn Wadensten berättade om avtal som är så krångliga att nästan ingen kan förstå och tolka dem.

Göteborgs-Postens artiklar från pressresan: Företagen i väst står sig i konkurrensen och Avtalsrörelsen blev misslyckad


 

 

Vi arbetar med

Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00