Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Hotellägare vill se större löneskillnader

Avtal 2012 Lägre ingångslöner och större löneskillnader, så att erfarna medarbetare premieras. Budskapet levereras av Susanne Andersson Pripp, hotellägare i Östersund.

Susanne Andersson Pripp är ägare och vd på Best Western Hotel Gamla Teatern i Östersund. Här finns 64 rum och en konferensanläggning med plats för 400 personer i den största lokalen. Affärsresenärerna är den dominerande kundkategorin på vardagar. Hotellet har 350 medarbetare på lönelistan. Vissa jobbar några veckor på ett år, men inkomsterna härifrån blir ändå en viktig förstärkning av kassan för många. Omräknat till heltidstjänster sysselsätter Gamla Teatern 39 personer.

Susanne Andersson Pripp menar att löneskillnaderna idag är alldeles för små.

– En nyanställd tjänar 18 220 kronor i månaden. Slutlönen ligger på 20 830. Då blir argumenten svaga för att vi ska anställa ungdomar utan yrkeserfarenheter när det går att rekrytera en mycket mer kunnig person för i stort sett samma summa, säger hon.

Susanne Andersson Pripp efterlyser också en större lokal lönepott för att ekonomiskt uppmuntra duktiga medarbetare.

– Idag är det svårt att göra det i den omfattning jag önskar, poängterar hon.

Susanne Andersson Pripp tror att de lokala fackliga företrädarna, oberoende av vilken bransch det gäller, har större förståelse för det enskilda företagets förutsättningar.

– Med en sådan decentralisering får vi en mycket bättre modell för en effektiv lönebildning. Märker medarbetarna att vi, för att ta ett exempel, har för få bokningar är det lättare att acceptera att det inte finns pengar till några större lönelyft. Fackets aktuella krav medför kostnadsökningar på 6-7 procent. Det är fullständigt orimligt, säger hon.


 

 

Vi arbetar med

Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00