Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Elektrikerfacket kräver olagliga avgifter

Granskningsavgifter Svenska Elektrikerförbundet stämmer fem arbetsgivare för att de inte betalat så kallade kontrollavgifter till facket, trots att sådana avgifter är olagliga.

”Att på ett så påtagligt sätt strunta i lagen är uppseendeväckande i sig. Det blir ännu värre när stämningen sker mitt under en känslig avtalsrörelse”, skriver Åsa Kjellberg Kahn, förhandlingschef på Elektriska Installatörsorganisationen EIO, i en debattartikel

För ett par år sedan ifrågasatte ett antal byggare som inte var med i Byggnads varför en del av deras lön ska gå till granskningsavgifter. Fallet gick till Europadomstolen som fann att avgifterna stred mot Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna, som också är svensk lag. Efter det strök Byggnads bort dessa arvoden från sina kollektivavtal. Kommunal gjorde likadant.

Men Elektrikerförbundet fortsätter att kräva att arbetsgivarna betalar kontrollavgifterna.

"Byggnads handskades med intäktsbortfallet efter domen genom att höja medlemsavgiften för sina medlemmar. Det vore klädsamt om också Elektrikerförbundet lät sina egna medlemmar finansiera verksamheten i stället för att springa till arbetsgivarna och kräva bidrag efter bidrag", skriver Åsa Kjellberg Kahn.

(Granskningsavgift är en avgift som dras från de anställdas löner för att finansiera en facklig granskning av just lönerna.)

Läs debattartikeln på EIO:s hemsida.

 

Ämnesord

Arbetsgivarfrågor , Arbetsmarknad

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00