Nyhet Publicerad: 2009-05-11
Så täljer näringslivet guld
under EU-hösten
Vid EU-rodret | Politisk realism, diplomatiskt finlir och hårt jobb bakom kulisserna. Så skapas gehör för företagens sak när Sverige blir ordförandeland i EU.
"Den röda tråden i arbetet under ordförandeskapet är att värna frihandel, öppna gränser och stävja protektionism och ekonomisk nationalism. Det ska sitta i ryggraden", säger Niklas Bergström.
2009 var tänkt att bli ett år med en veritabel vårstädning av EU-maskineriet i Bryssel. Med ett nytt fördrag på plats skulle EU få en permanent president, en ny utrikesminister med större befogenheter och en ny kommissionsordförande med bättre förankring i det parlament som ska väljas i juni.
Men nu hänger det mesta i luften sedan irländarna röstat nej till Lissabonfördraget i en folkomröstning. Lägg till detta den dagsaktuella krishanteringen som skymmer sikten och alla inser att läget inför Sveriges sex månader som EU:s draglok är allt annat än lätt.
Mot den bakgrunden finslipar Svenskt Näringsliv nu huvudargumenten, paketerar aktiviteter och vässar strategin för att få upp företagarfrågorna på bordet.
– Ordförandeskapet kommer i en ytterst svår tid. Mycket handlar om diplomatiskt finlir och om hur prioriteringarna lotsas in i EU:s beslutsmaskineri, säger Niklas Bergström, chef för Svenskt Näringslivs kontor i Bryssel och med mångårig internationell erfarenhet.
Den röda tråden i arbetet under ordförandeskapet är att värna frihandel, öppna gränser och stävja protektionism och ekonomisk nationalism.
– Det ska sitta i ryggraden och guida oss i arbetet inför, under och efter ordförandeskapet, säger han.
Trots ett begränsat utrymme att föra fram egna hjärtefrågor konstaterar Niklas Bergström att det svenska näringslivet är politiska realister och har en mer mogen syn på vad som är möjligt att uppnå jämfört med tidigare.
Ett ordförandeskap bedöms efter hur många kollektiva beslut som tagits. Näringslivets ambition är att få med slutsatser om till exempel en förändrad Lissabonstrategi, en bättre resursfördelning av budgeten eller kanske ökad frihandel med USA, klargör han.
– Det viktiga med slutdokumentet i december, är inte antalet meningar eller ord, utan att våra frågor hamnar i fokus och skapar debatt i medlemsländer och parlament.
Av Svenskt Näringslivs sex prioriterade områden pekar han på två, där han tror att möjligheten till genomslag är särskilt goda. Dels en reformering av EU:s strategi för ökad tillväxt och fler jobb, som är tänkt att göra unionen till världens mest konkurrenskraftiga område, dels ett bättre regelverk för Europas företag.
Vid ett möte med Sveriges EU-ambassadörer nyligen framgick det att näringslivets synpunkter på Lissabonstrategin är viktiga och kan bidra till ett politiskt beslut, menar Niklas Bergström.
– Regeringen vill att grunden till en ny ekonomisk reformprocess läggs under det svenska ordförandeskapet, för att sedan eventuellt beslutas under det spanska eller belgiska ordförandeskapet 2010.
Svenskt Näringsliv vill bland annat se en starkare politisk vilja att förverkliga en inre marknad för tjänster samtidigt som arbetsrätten förbättras för att öka rörligheten på arbetsmarknaden.
– För att ge företagen färre och enklare regelverk gäller det att sätta press på parlamentet och ministerrådet, så att de inser vikten av att genomföra konsekvensanalyser innan ett lagförslag läggs fram, vilket inte görs idag, säger Niklas Bergström.
För att få ett ord med i laget har Svenskt Näringsliv, vid sidan av att arrangera konferenser och arbetsmöten i Bryssel och på hemmaplan, även knutit kontakter med likasinnade.
– Det är vägvinnande att gå utanför den nordiska kretsen och hitta nya samarbetspartners och bygga oprövade allianser.
Dessutom anser Niklas Bergström att ordförandeskapet ger ökade möjligheter för Svenskt Näringslivs frontfigurer, ordförande Signhild Arnegård Hansen och vd Urban Bäckström, att agera på den europeiska arenan.
Signhild Arnegård Hansen har en central roll i mötena med företrädare för näringslivet från Kina, Indien, Sydafrika, Ryssland, Brasilien, Ukraina och Asean-länderna, som äger rum strax före EU:s toppmöten med dessa länder.
– Sverige står som värd för mötena med Ukraina och Brasilien. Vid övriga möten i tredje land leder vi den europeiska företagardelegationen, säger Niklas Bergström.
På kontoret i Sweden House vid Rue du Luxembourg i centrala Bryssel har förberedelsearbetet gått på högvarv sedan länge. Till skillnad från det dagliga uppdraget med att vara stödfunktion åt huvudkontoret i Stockholm kommer mer krut att läggas på kommunikativa initiativ under ordförandeskapet. Det är viktigt att sälja in näringslivets prioriteringar.
Samtidigt vårdas kontakterna med regeringens förlängda arm i Bryssel, Sveriges ständiga representation, EU-institutionerna och regeringstjänstemän i Stockholm.
Högt arbetstempo är dock ingenting som oroar Niklas Bergström. Hans egen lägesbeskrivning inför allvaret som väntar präglas av entusiasm.
– Det ska bli kul och stimulerande. Ordförandeskapet är en utmaning som bland annat kräver ett aktivt och strategiskt arbete bakom kulisserna, säger han.
Läs mer om Svenskt Näringsliv i Europa
Ämnesord
Eu/Emu/Euro
Vi arbetar med
Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:
Mest läst just nu
-
2010-09-02 NyhetUtbildning löser inte ungdomsarbetslösheten
-
2010-08-31 NyhetRödgrönt valmanifest ger färre jobb
-
2010-06-07 RapportFakta om löner och arbetstider 2010
-
2010-09-02 NyhetReinfeldt i topp när unga väljer arbetsgivare
-
2010-08-31 NyhetHöga ambitioner men knappa prestationer
-
2010-08-31 RapportEfterskalv - Det ekonomiska läget, augusti 2010
-
2010-09-02 NyhetStädbransch halveras vid maktskifte
-
2010-09-01 NyhetBrevet till Bert
-
2010-09-01 RapportEn halv miljon i vänta-på-jobb
-
2010-09-02 NyhetHet debatt mellan MUF och SSU i Jobbgrillen
Senaste nytt
- 2010-09-02 16:45Nytt filmmaterial
kan beställas av skolor - 2010-09-02 16:43Viktigt höja statusen
på handelsprogrammen - 2010-09-02 16:30Utan skatteintäkter blir det ingen välfärd.

- 2010-09-02 16:20Företagstänkande ny
dimension i grundskolan
- 2010-09-02 15:30Jättesatsning på utbildning
möter företagens behov - 2010-09-02 15:26Åtta av tio ungdomar vill behålla rabatt

- 2010-09-02 15:25"Rätt tänkt, men se upp
för de grumliga vattnen"
- 2010-09-02 15:12Gävleborgs företagare har stark framtidstro

- 2010-09-02 15:00Svenskt Näringsliv spetsar
Utbildning, Forskning & Innovation - 2010-09-02 14:55Utlandsstudier
gör det lättare att få jobb











