Nyhet Publicerad: 2010-07-26

Centern mest aktiva i företagarfrågor

Ny undersökning |  Under de senaste månaderna har Centerpartiet varit det parti som mest lyft fram företagarfrågor i media. Men även en ökning bland de andra partierna kan märkas, visar en rapport från Svenskt Näringsliv.

Centerpartiet är det riksdagsparti som förekommer oftast i media när det handlar om företagande. Det visar en undersökning från Svenskt Näringsliv, som undersöker hur mycket fokus partierna lagt i media på företagarfrågor mellan den första april till och med den 15 juni i år.

Centerns politiker har varit mest aktiva både på riks- och lokalplanet. Partiet har framför allt diskuterat företagsklimatet och den betydelse företagande har på arbetstillfällen, sysselsättning, och tillväxt. Men undersökningen visar även ett mer generellt uppsving för företagarfrågor.

– Vi märker att företagarfrågor får ett större genomslag i partiernas politik, säger Peter Isling, presschef på Svenskt Näringsliv.

Alliansen har varit mer aktiva än de röd-gröna när det gäller utspel, inte minst har den borgerliga småpartitrojkan presenterat flera förslag för att göra det lättare för företag att anställa. Några exempel är förslag om sänkta arbetsgivaravgifter, flexiblare arbetsrätt och bättre villkor för att anställa och lära upp yngre förmågor.

– Vi hoppas givetvis att fler ska inse vikten av ett bra företagsklimat för fler jobb, det gäller inte minst de stora partierna M och S, säger Peter Isling.

Jakob Stenberg

 

Ladda ner

Ämnesord

Entreprenörskap , Svenskt Näringsliv

 

Varukorg

Summa
Frakt
Total
Bli medlem
Klimatkompassen.se

Svenskt Näringsliv

114 82 Stockholm | Besöksadress Storgatan 19 | Tfn 08-553 430 00 | Fax 08-553 430 99

SajtkartaRSSKontakta oss