Nationalräkenskaperna mäter hur stora inkomster hushållen har och hur mycket de konsumerar. Mellanskillnaden utgör hushållens sparande. Sparandet uppmätt på detta sätt uppgick 2005 till 86 miljarder kronor.
Finansräkenskaperna mäter hur sparandet placeras – på bank, i aktier, försäkringar eller liknande – och man stämmer också av skuldsättningen. Av denna statistik ser det ut som om sparandet 2005 minskade med 15 miljarder kronor. Jämfört med Nationalräkenskaperna ”fattas” alltså 101 miljarder kronor, som inte kan spåras i statistiken.
– En del beror antagligen på brister i statistiken, men en del av pengarna kan ha försvunnit utomlands, säger Johan Fall, skattexpert på Svenskt Näringsliv.
Genom åren har det odeklarerade sparandet vuxit. Om man antar att det genererat en måttlig avkastning om fem procent, uppgår nu det totala beloppet till svindlande 973 miljarder kronor, berättar Johan Fall.
– Även om man gör det orealistiska antagandet att dessa pengar inte alls förräntat sig, är den totala summan hela 596 miljarder kronor, säger Johan Fall.
Men odeklarerat sparande är inte det enda kapital Sverige går miste om, menar han:
– Många framgångsrika entreprenörer har flyttat från Sverige och tagit hela eller delar av sitt kapital med sig. Enligt sammanställningar av tidningen Veckans Affärer finns enbart bland de tio rikaste svenskarna förmögenheter motsvarande 550 miljarder kronor hos personer som lämnat Sverige.
Sverige går miste om otvivelaktigt stora kapitalvolymer, menar Johan Fall.
– Det största problemet är att det försämrar kapitalförsörjningen och förutsättningarna för investeringar. Dessutom går statskassan miste om stora inkomster.
Kapitalflykten är ett stort problem för svensk ekonomi. Men det betyder också att det finns stor potential för investeringar som kan ge nya jobb, tillväxt och växande företag, menar Johan Fall.
– För att frigöra den potentialen behöver vi snabbt slopa förmögenhetsskatten, påbörja en sänkning av kapitalinkomstskatten samt förbättra skattereglerna för mindre företag.














