Previous Next

Fri företagsamhet

Företagsamheten har många ansikten och många ambassadörer. Gemensamt är tron på kraften i människors fria skapande och förmåga till kreativitet. Och inställningen att det mesta är möjligt.

Det finns mängder av exempel i historien och vardagen på saker som verkar svåra att åstadkomma. Men människan bevisar, gång på gång, att hennes möjligheter är nästan lika obegränsade som tanken och fantasin.

Gå till www.friforetagsamhet.se

Nyheter

Småskaligt mångsyssleri poppis i radio

Fri företagsamhet 20 skärgårdsföretagare blev radioprofiler under sommaren. Nu finns de fyra bästa på webbplatsen friforetagsamhet.se

Christina Samuelsson som driver CHS Bokningservice i Gävle.
Landet är fullt av fria företagare

Entreprenörskap Kampanjen Fri Företagsamhet är populär runt om i landet. Nu utökas de 40 ambassadörerna med lokala företagare som berättar hur de ser på företagsamhet. En av dem är Christina Samuelsson i Gävle. ”Som egen tar du vara på din egen förmåga” säger hon.

Ny symbol släpper företagsamheten fri

Företagsamhet Måndagen 21 maj 2007 lanserades symbolen ”fri företagsamhet” som hyllar den fria företagsamheten. På söndagen firades symbolen på företagsamhetens dag i Kungsträdgården med musik, entreprenörer och tävlingar.

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00