– Alla berörs på något sätt av globaliseringen - som konsumenter, företagare, anställd eller politiker. Vi kan inte säga ja eller nej till den globala utvecklingsprocess som pågår och som i snabb takt ökar integrationen mellan världens länder i fråga om handel, kommunikation, kapital- och arbetsmarknad, säger Tommy Hellström, som är ansvarig för Svenskt Näringslivs globaliseringsprojekt.
– Vi ser det runt omkring oss varje dag. Vi kan emellertid förhålla oss aktiva eller mer passivt betrakta utvecklingen, fortsätter han.
Även enskilda kommuners förutsättningar för utveckling påverkas av globaliseringen. Svenskt Näringsliv genomför årligen en undersökning om företagsklimatet i landets kommuner. Undersökningen visar på strukturella faktorer av betydelse för företagsstart och utveckling. Företagare svarar också på frågor om hur de upplever det lokala företagsklimatet. I år ställdes dessutom frågan hur företagare och politiker ser på globaliseringen och vilka möjligheter eller hot den innebär. Svaren publiceras först idag och kan laddas ner nedan.
Som ett komplement till den lokala informationen har Svenskt Näringsliv sammanställt några ”glokala fakta” – lokala fakta med global anknytning. Siffrorna ger en indikation om hur globaliserade landets kommuner är.
Siffrorna visar:
- Antal anställda i utlandsägda företag
- Antal anställda i svenskägda företag med dotterbolaget i annat land
- Summan av varuexport och varuimport per kommun
- Antal utländska hotellnätter per kommun
Faktauppgifterna är ställda i relation till antal invånare mellan 20-64 år, på så sätt blir det möjligt att jämföra kommunerna.














