Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Välkommen utredning om krishantering

Ekonomi Beskedet från finansmarknadsminister Peter Norman att det nu ska tillsättas en ny kommitté för att föreslå åtgärder för att motverka framtida finansiella kriser är mycket välkommet. Det säger Svenskt Näringslivs VD Urban Bäckström i en kommentar.

- Det har länge funnits ett behov av att man inte minst ser över regelverket kring hur finansiella företag rekonstrueras. Den frågan har i princip legat på regeringarnas bord sedan 90-talskrisen. Det finns skäl att önska att kommittén tar tag i den frågan med förtur.

- Det är också av vikt att ansvarsfördelningen mellan Riksbanken och Finansinspektionen ses över. Om man ser på den internationella utvecklingen så finns det starka skäl för att granska ansvarsfördelningen mellan dessa. Man bör överväga att föra över Finansinspektionens uppgifter till Riksbanken och då också utrusta Riksbanken med både ett tydligt mål för finansiell stabilitet och verktyg att säkerställa att de målen uppnås.

- Ur näringslivets perspektiv är det av stor betydelse att de grundläggande finansiella regelverken är så stabilitetsskapande att de inte ger anledning för företag att avstå från motiverade investeringar med hänsyn till att det finansiella systemet upplevs som instabilt.

 

 

Vi arbetar med

Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00