Nyhet Publicerad: 2010-02-24

Anställda ser samband mellan löneökningar och jobb

Undersökning |  Lika löneökning för alla, oavsett prestation, är inte rättvist. Det anser majoriteten i en opinionsundersökning genomförd av Novus Opinion på uppdrag av Svenskt Näringsliv. Närmare 70 procent instämmer i påståendet att det är orättvist om löneökningarna är lika stora för alla anställda, oavsett hur bra man presterar på jobbet.

Novus Opinion har på uppdrag av Svenskt Näringsliv genomfört en undersökning bland allmänheten över 18 år med frågor inför avtalsrörelsen. En majoritet av de tillfrågade ger stöd för att prestation ska märkas mer på lönen. Närmare 70 procent instämmer i påståendet att det är orättvist om löneökningarna är lika stora för alla anställda, oavsett hur bra man presterar på jobbet.

En stark majoritet, 76 procent, anser att löneökningarna bör hållas nere när företagen är i kris och 61 procent tycker att det är viktigt att löneökningarna inte blir för höga, annars riskerar företagen att behöva säga upp fler medarbetare.

Läget på arbetsmarknaden och om ekonomin är på väg att vända upp igen är heta debattämnen i media för tillfället. Bland de tillfrågade i undersökningen anser enbart 41 procent att konjunkturen har vänt och att det därför skulle finnas utrymme för löneökningar.

I undersökningen ställdes dessutom ett antal frågor om ungdomsarbetslösheten. Resultatet visar på att en majoritet anser att för höga ingångslöner gör det svårt att få jobb för den som saknar erfarenhet.

Med löner som avspeglar de ungas faktiska erfarenhet och grundkompetens kan fler ungdomar anställas och få en chans att ta det första viktiga steget på karriärtrappan, är en rimlig slutsats av resultatet.

 

Ämnesord

Arbetsgivarfrågor , Lönestatistik

 

Varukorg

Summa
Frakt
Total
Bli medlem
Klimatkompassen.se

Svenskt Näringsliv

114 82 Stockholm | Besöksadress Storgatan 19 | Tfn 08-553 430 00 | Fax 08-553 430 99

SajtkartaRSSKontakta oss