Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Förhandlingar vid köksbordet och chefens skrivbord

Lön För en nästan helt kvinnodominerad publik berättade Sacos Lena Granqvist och Håkan Regnér om kvinnors och mäns olikheter vid såväl köksbordet som vid chefens skrivbord. De presenterade dessutom en rapport med rubriken "Kvinnor och män i en individualiserad lönebildning".

För en nästan helt kvinnodominerad publik berättade Lena Granqvist och Håkan Regner, båda utredare på Saco, om kvinnors och mäns olikheter vid såväl köksbordet som vid chefens skrivbord.

De båda Saco-ekonomerna har i en rapport med rubriken Kvinnor och män i en individualiserad lönebildning sökt svaret på varför kvinnor har lägre lön än män i 71 av 76 Sacos yrken. Orsaken finns både hemma och i arbetslivet konstaterar man.

Saco har i sin rapport samlat ihop forskningsresultat som visar på stora skillnader i beteende och utfall i bägge situationerna.

Mäns löner tenderar till exempel att öka i samband med giftermål medan kvinnors löneutveckling stannar av. Beslut i hemmet påverkar kvinnors karriär i högre grad än mäns. Män och kvinnor agerar också olika vid löneförhandlingen där normer och stereotyper påverkar båda parter, något som har befarats missgynna kvinnors löneutveckling.

Formaliserade samtal om lön gynnar kvinnor i betydligt högre utsträckning än män, något som Lena Granqvist och Håkan Regnér visar. De konstaterar att ”samtalet kan bidra till att synliggöra annars osynliga löneskillnader och chefen tvingas ta ställning till den enskilda prestationen”.

Läs mer i rapporten: Kvinnor och män i en individualiserad lönebildning

 

 

Vi arbetar med

Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00