Lönesättning
Allt fler företag vill använda lönen för att motivera medarbetarna och förbättra resultaten. Med en mer aktiv lönesättning kan den enskilde medarbetaren påverka sin lön och företaget öka sina intäkter. Här har vi samlat råd, tips och idéer om hur du och ditt företag kan jobba med en lönesättning som ger resultat.
Nyheter i frågan
Lönemodell som lyfter både resultat och trivsel
Tre trappsteg | Patrik Dahlberg är vd på Fresh, ett företag med knappt 50 anställda som tillverkar och säljer bostadsventilationsprodukter. Sedan femton år tillbaka tillämpar Fresh en framgångsrik men lite annorlunda lönesättning.
Inse den individuella lönesättningens kraft
Fråga/svar | Annika Elias, fackförbundet Ledarnas ordförande, svarar på fem frågor om individuell lönesättning. Hon förvånas över att inte fler arbetsgivare ser potentialen i den individuella lönesättningen och tipsar om vad som krävs för att den lokala lönebildningen ska fungera.
Anställda ser samband
mellan löneökningar och jobb
Undersökning | Lika löneökning för alla, oavsett prestation, är inte rättvist. Det anser majoriteten i en opinionsundersökning genomförd av Novus Opinion på uppdrag av Svenskt Näringsliv. Närmare 70 procent instämmer i påståendet att det är orättvist om löneökningarna är lika stora för alla anställda, oavsett hur bra man presterar på jobbet.
Lönesamtal landet runt
Lön | Under hösten har Svenskt Näringsliv träffat 400 företagare. Mötesdeltagarna har varit överens om att lönesättningen bör präglas av hur det går för företaget och medarbetarens individuella prestation.
Förvirring kring vad som sagts om löner
Avtal 2010 | Vad är vad i avtalsrörelsens myller av procentsatser och nivåer? Det är inte helt enkelt att hålla reda på hur olika uppgifter förhåller sig till varandra. Det visar Second Opinions kontroll av vad Riksbanken egentligen sagt om lönerna.
Vinstdelning till anställda
effektiviserar Laholms Stål
Lönesättning | Säg bonus och många ryggar tillbaka. Men inte på Laholms Stål där bonussystemet effektiviserar och ger årlig utdelning till alla anställda.
Nu är småföretagen som allra svagast
Krönika | Hans Mörtberg, vd för företaget Kablia i Tornedalen, skriver i en krönika om företagens hårda verklighet efter krisåret 2009 och om vikten av decentraliserad lönebildning.Nytt lönesystem på sex månader
Lön | När de finländska kollektivavtalen förändrades för några år sedan beslutade sig cheferna på Ålandsbanken för att införa individuell lönesättning genom ett system där prestation och ansvar avgör lönen.
Ge företagen en
chans att klara krisen
Kommentar |
Målet i avtalsförhandlingarna för oss på arbetsgivarsidan är att vi ska ha
företag som är intakta efter krisen och kan vara med i matchen när det
vänder på allvar, skriver Christer Ågren, vice vd på
Svenskt Näringsliv, i en julhälsning.
Inspirerande om lönesättning
Tips | Är det möjligt att använda lönen för att motivera dina medarbetare, förbättra resultaten och öka företagens intäkter? Ja, det är det. Svenskt Näringsliv har tagit fram en inspirationsskrift med råd, tips och idéer för hur företagen kan arbeta med en lönesättning som ger resultat.
Prestation belönas
på Täby Friskola
Mätbara mål |
Birger Hultman är vd på Täby Friskola. Där står tydliga resultat i fokus och
ett speciellt system för individuell löneutveckling har
tagits fram för att uppmuntra både de kvalitativa och de kvantitativa
aspekterna av läraryrket.
Prestationsbaserat lönesystem på SCA
Skala 1-5 | Det har varit en lång resa för Håkan Andersson och SCA Forest Products AB att ta fram ett fungerande lönesystem med utrymme för viss lokal lönesättning. ”Idag har vi ett av de bästa lönesystemen i branschen och även facken lyfter fram vår modell”, säger Håkan Andersson.
Differentierad lön kan ge högre status
Höjd status | ”En differentierad lönebildning kan höja statusen för jobben inom handeln, i dag upplevs de som lågstatusjobb.” Det säger Marianne Ohlsson som driver en butik i Gina Tricot-kedjan i Västerås. Marianne är ambassadör för Fri företagsamhet och tycker det är viktigt att göra sin röst hörd.
Lönemodell präglad av entreprenörskap
I praktiken | Lisa Renander har tillsammans med Julia Hamrin startat företaget Xcited. Entreprenörsandan står i fokus såväl i verksamheten som i företagets egen lönesättningsmodell.
Bestäm höjden på ribban
Tips | Sätt upp tydliga mål och bestäm höjden på ribban innan du börjar sätta lön. Det är Tommy Wahlströms främsta råd till företag som just ska ta steget mot lokal och individuell lönesättning.
Lönesamtal pågår hela tiden
Dialog | De anställda på Läkarjouren i Norrland AB vet nästan lika mycket om företaget som jag, säger Annika Högström, VD. Då blir det ganska lätt att få till löner som alla blir nöjda med.
Förklara hur lönen sätts
Lön | Enkla regler för den rörliga lönen, nära dialog och förklara, förklara, förklara. Det var några av de råd som Lars Vestergren, ekonomichef på Centri, gav till ett 50-tal företagare på Svenskt Näringslivs möte om praktisk lönesättning i Stockholm.Lönesättning som ger resultat
Lönesättning | Det finns mycket att vinna på att jobba aktivt med företagets lönesättning. En ny rapport från Svenskt Näringsliv tipsar om hur små företag kan göra det bästa av de möjligheter som finns.
Poppis med individuell
lönesättning hos Poolarna
Lönebildning | Hos Poolarna har personalen stort inflytande över den egna löneutvecklingen. En enkel lönepåslagsmodell ger både personalen och arbetsgivaren ett effektivt verktyg för att utveckla företaget. Enkelheten är väldigt viktig enligt vd Mats Christensson.
Kontaktpersoner
Aktuellt material
Senaste materialet med anknytning till denna fråga
-
2010-02-17 RapportAvtal för ett heterogent näringsliv
-
2009-12-17 RapportLika eller olika? Hur företagare och unga ser på löner och anställning
-
2009-12-09 RapportSätta lön i små företag - din guide till en aktiv lönesättning
-
2009-10-12 DebattartikelModern lönebildning gynnar kvinnor
-
2009-09-28 DebattartikelLåt kompetensen avgöra
turordningen
Relaterade frågor
-
2009-09-15 Fråga/ProjektAvtalsrörelsen 2010
-
2006-12-14 Fråga/ProjektLönestatistik
Externa länkar
- Rör inte min lön
Unga ratar dagens lönemodell i Almegas och Ledarnas rapport "Rör inte min lön" - Lokal lönebildning i praktiken
Rapport från Saco där de följt och analyserat utvecklingen av den lokala lönebildningen sedan början av 2000-talet. - Nya villkor för lönebildningen
Almegas rapport "Nya villkor för lönebildningen i industrin och i tjänstesektorn" - No size fits all - kollektivavtalens framtid
Enligt Teknikföretagens rapport "No size fits all" finns två vägar att gå för framtidens kollektivavtal. - Det lokala inflytandet över lönebildningen måste öka
Läs Anders Runes, chefekonom Teknikföretagen, kommentar till rapporten "Lönebildning i djup lågkonjunktur ? ökat lokalt inflytande krävs".
Kalendarium
Nyhetsbrev Nytt om lön
Nyhetsbrevet "Nytt om lön" handlar om att sätta lön i företag.
-
2010-02-24Lönemodell som lyfter både resultat och trivsel
-
2010-01-29Lönesamtal landet runt
-
2009-12-16Ge företagen en chans att klara krisen
-
2009-12-02Prestation belönas på Täby Friskola
-
2009-11-02Lönesättning med tydliga företags- och medarbetarmål
-
2009-10-06Förklara hur lönen sätts
-
2009-09-14Framgångsrik lönesättning ger bättre resultat
-
2009-05-11Tydlighet om lön viktigast
- Läs mer och prenumerera...
















