Regeringens energi- och klimatuppgörelse innebär att det blir möjligt att ersätta de gamla kärnkraftverken med nya samtidigt som man satsar hårt på förnybar energi.
En rapport som konsultföretaget Pöyry skrivit på uppdrag av Svenskt Näringsliv ger regeringen stöd i sina antaganden att satsningen på kärnkraft leder till konkurrenskraftiga energipriser framöver.
I rapporten presenteras två referensscenarier: Enligt det ena scenariot styrs energipolitiken av principiella överväganden som bland annat utesluter kärnkraft. I det andra, ”det öppna scenariot”, ligger fokus på en säker energiproduktion. Det innebär bland annat en fortsatt satsning på kärnkraft.
Det öppna scenariot leder till ett elpris på 35 öre/kWh 2035 mot 52 öre för det andra scenariot. Det innebär att den årliga samhällsekonomiska vinsten blir cirka 22 miljarder kronor med en energipolitik som låter marknadens aktörer styra den framtida produktionsmixen.
Niclas Damsgaard, konsult på Pöyry, anser att beskedet från regeringen är en blandning av de två scenarierna.
– Vi räknar med att energi- och klimatuppgörelsen ger något högre priser jämfört med det öppna scenariot i rapporten. Bara effektskatten ger 5 öre högre pris per kWh. Troligtvis kommer även kostnaden att bygga ut kärnkraften att bli något högre än vi räknade med, säger han.
Tanken är att marknadens aktörer ska stå för utbyggnaden av de kommande kärnkraftverken. Men frågan är om kraftbolagen bedömer att det blir lönsamt. Elisabeth Nilsson, vd på Jernkontoret, är övertygad om att så är fallet.
– Så länge det finns en sund marknadsekonomi på energimarknaden i Sverige, där saker har rätt pris, så kommer kärnkraften att byggas ut, säger hon.
Johan Nyström, samhällsekonom på Svenskt Näringsliv, är inne på samma linje.
– Vi ska lämna utbyggnadsbeslutet till marknaden. Sedan får vi se vad det leder till. Jag tycker att prognoserna i studien är realistiska, och då kommer cirka nio nya kärnkraftverk att byggas, säger han.
Men oavsett om det är lönsamt eller inte att investera i nya kärnkraftverk så bygger en satsning på förnybar energi på subventioner. Vindkraften är dyr, enligt rapportförfattarna.
Elisabeth Nilsson, som menar att vindkraften är lika nyckfull som vinden, håller med.
– Det är helt orimligt att tro att kärnkraftverken som nu faller för åldersstrecket kan ersättas av vindkraft, säger hon.
















