Förmögenhetsskattens mycket negativa konsekvenser för företagande, tillväxt och jobb är väl utredd. Den leder till flykt av kapital, investeringar och entreprenörer från Sverige.
– Det är ansvarslöst av de rödgröna partierna och särskilt Miljöpartiet, som kraftfullt försvarat avskaffandet, att nu ge efter i denna fråga som har så stor betydelse för välståndsutvecklingen och jobben i vårt land, säger Urban Bäckström, vd på Svenskt Näringsliv.
Skatteverket har konstaterat att den förra förmögenhetsskatten bidrog till att över 500 miljarder kronor flyttades ut ur Sverige och investerades i andra länder. Det innebar att Sverige gick miste om flera hundra tusen jobb.
– Är det verkligen en politik för färre jobb som oppositionen vill föra? säger han.
Oppositionen tycks ha bortsett från företagens perspektiv. Fyra av fem företag säger idag att det skulle vara skadligt att återinföra förmögenhetsskatten eftersom den skulle hämma kapitalförsörjningen. Därtill visar flera undersökningar att finansmarknaderna kommer att straffa Sverige om förmögenhetsskatten återinförs.
– För många små och medelstora företag har finanskrisen inneburit akuta problem med kapitalförsörjningen, vilket lett till uteblivna investeringar och jobb. Har oppositionen inte dragit lärdom av detta? säger han.
– Det spelar inte en mindre roll att den rödgröna alliansen säger sig vilja byta namn på förmögenhetsskatten eller dölja och fördunkla införandet genom att under ett år begrava frågan i en utredning. Tvärtom, skadan är redan skedd. Osäkerheten om de exakta detaljerna gör dessutom saken ännu värre. Stoppsignalen de nu skickar till landets företagare är alltså redan nu mycket allvarlig och negativ, säger han.


















