Snart är det valspurt och ändå är det inte många av företagens hjärtfrågor, bortsett RUT, som kommer upp i debattens finrum.
- Absolut inte så mycket som jag tycker de borde göra med tanke på hur viktiga de är. Det är bara några få partier som har prioriterat dem. Och jag tycker definitivt att det borde vara en fråga som rör alla partier, säger Linda Skandevall, Skandevall Media.
- Alla partier försöker väl säga något positivt om företagandet och entreprenörskap, men det är mycket prat och lite verkstad, säger Claes Bromander, Växjö Fria Gymnasium.
Många av företagen förargas över oppositionens vilja att slopa RUT-avdraget, men även andra frågor som arbetsgivaravgifter och LAS lyfts fram.
- För mig är det viktigt att fortsätta sänka arbetsgivargiften så att det blir möjligt för oss företagare att våga anställa fler människor, säger Anette Lahti, K2C in Sweden.
Och medan Claes Bromander vill få fram budskapet hur viktigt det är att stärka medborgarens valfrihet när det gäller vård, skola och omsorg vill Catarina Hagstrand, Oxelösunds båtvarv, att det ska bli lättare att anställa i Sverige.
- Jag ser det ur ett småföretagarperspektiv. Och där är det allt som har med anställning, anställningsskydd och möjligheten att ta in personal som är betydelsefullt, säger hon.
















