De fyra skånska kommunerna Burlöv, Staffanstorp, Svedala och Lomma startade 2008 ett gemensamt upphandlingsbolag. Tanken var att med gemensamma och större volymer skulle det gå att göra besparingar.
Till skillnad från andra kommunala samverkansprojekt, valde man att lägga verksamheten i ett aktiebolag med anställda konsulter som skulle sköta upphandlingarna. Men lönsamheten i bolaget uteblev, första verksamhetsåret blev det en förlust på närmare 300 000 kronor. Bokslutet för 2010 är ännu inte klart men trots det valde de fyra kommunerna att i slutet av januari lägga ner det gemensamma upphandlingsbolaget.
Carin Hillåker, kommunchef i Burlöv och styrelsemedlem i bolaget, ser det dock inte som ett misslyckande.
– Nej, själva verksamheten gick utmärkt men fyra kommuner vara en för liten enhet. Planerna var att få med ett tiotal kommuner men det blev till slut bara fyra. Det visade sig att volymerna blev för små och det var heller inte kostnadseffektivt att driva i bolagsform, säger hon.
Carin Hillsåker tror dock att det blir gemensamma upphandlingar kommunerna emellan också i framtiden.
– Vi provade den här modellen och det gick inte. Nu letar vi efter andra samverkansformer som ger oss valuta för pengarna, säger Carin Hillsåker.













