Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Släpp ungdomarna loss

Rapport Svenskt Näringsliv har idag presenterat rapporten "Släpp ungdomarna loss, de är vår framtid! – svensk ungdomsarbetslöshet ur ett Öresundsperspektiv." I rapporten presenteras ett antal åtgärder som krävs för att ungdomsarbetslösheten ska sjunka.

För att få lite perspektiv ligger ungdomsarbetslösheten på 12,3 procent i Danmark och 5,7 procent i Holland. I Sverige ligger den på 25,2 procent.

– Danmark är bland de länder i Europa som har lägst ungdomsarbetslöshet, men så har det inte alltid varit. Under 1980-talet var den danska ungdomsarbetslösheten hög. Den danska regeringen vidtog då kraftfulla åtgärder som fallit väl ut. Vi behöver lära av Danmark för att komma tillrätta med vår egen ungdomsarbetslöshet som är bland de högsta i Europa, säger Eva Östling Ollén, regionchef Svenskt Näringsliv i Skåne.

För att pressa ner ungdomsarbetslösheten till anständiga nivåer krävs det att hela arbetsmarknadsmodellen förnyas och anpassas till en föränderlig verklighet:

En decentraliserad lönebildning som man har i Danmark medför större lönespridning och ökad produktivitet. En viktig del i lönebildningen, speciellt i förhållande till ungdomsarbetslöshet, är ingångslönernas höga nivå.

De svenska avtalsreglerade lägstalönerna är bland de högsta i världen, vilket gör att det blir svårt för unga att ta sig in på arbetsmarknaden. De senaste fyra åren har lönerna för ungdomar stigit med i snitt 29,7 procent medan samtliga på arbetsmarknaden har fått löneökningar på 21 procent.

Löneskillnaden i Sverige är ofta så liten att det inte finns ekonomiska incitament att satsa på ungdomar när erfarna arbetstagare upplevs som ett säkrare kort.

Lagen om anställningsskydd, LAS, bör reformeras och turordningsmodell avskaffas: sist in – först ut som ger utestängande effekter för ungdomar. Svaga grupper blir svagare och starka blir starkare med hjälp av turordningsreglerna, enligt rapporten.

Även om ungdomar har kompetenser som efterfrågas åker de ut först när företag tvingas dra ned på personalstyrkan. I Danmark som har betydligt svagare anställningsskydd upplever de anställda en större trygghet än i Sverige, visar rapporten. Turordningsreglerna minskar inte bara uppsägningsrisken. Möjligheten att få nytt jobb minskar också. Jobbyte nollställer dessutom det uppsparade skyddskapitalet och man får snällt ställa sig sist i kön till anställningstrygghet.

– För att få ner ungdomsarbetslösheten till anständiga nivåer krävs det kraftfulla reformer. På kort sikt kan det vara en fördel för Skåne att ungdomar får jobb i Danmark. Men om förutsättningarna på den svenska arbetsmarknaden inte förändras finns det stor risk att de unga inte återvänder. Då kan det uppstå problem med arbetskraftsbrist, brain drain och försvagad konkurrenskraft för skånska företag, säger Eva Östling Ollén.

 

 

Vi arbetar med

Nyheten anknyter till följande frågor och projekt:

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00