Akademikerförbundet SSR har undersökt allmänhetens inställning till anställningsskyddslagen. Undersökningen visar att 56 procent av de som svarat är mycket eller ganska positiva till dagens turordningsregler.
Det är tankeväckande i dessa tider av debatt om turordningsreglerna att det inte är fler som är positiva. När man läser fackliga kommentarer får man intrycket att uppslutningen för principen sist-in, först-ut är total. Men så är det alltså inte.
Samtidigt är sju av tio av den uppfattningen att det är viktigt med en stor rörlighet på arbetsmarknaden. Detta är motsägelsefullt. Det går inte ihop att både vara för turordningsreglerna och värna en stor rörlighet på arbetsmarknaden. Turordningsreglerna motverkar en rörlighet. Om detta stod klart för fler skulle antalet positiva till turordningsreglerna sannolikt vara mycket färre.
Undersökningen visar också att nio av tio föredrar ett fast jobb framför en tillfällig anställning. Det är inte så konstigt. Men om frågan ställdes om man föredrar en tillfällig anställning framför att vara arbetslös skulle säkert nio av tio föredra att ha en tillfällig anställning. Debatten ger ofta intrycket att alternativet till en tillfällig anställning är ett fast jobb när det i praktiken oftast är just arbetslöshet som är alternativet.



















