Debattartikel Publicerad: 2005-10-10
Fler privata lösningar vid arbetslöshet!
Produktionen av en statligt finansierad arbetsförmedling bör ske i konkurrens mellan privata leverantörer. Vidare bör fackföreningar och anställda ta ett större ansvar vid arbetslöshet genom privata kompletterande arbetslöshetsförsäkringar.
Allt färre arbetslösa får jobb genom AMS visar en intern undersökning (DN 6/10 2005). En förklaring är att många arbeten idag förmedlas genom bemannings- och outplacementföretag. Det borde därför inte vara främmande för regeringen och AMS att ta hjälp av dessa företag för att effektivisera matchningen mellan företag och arbetssökande. Glädjande nog har ett steg redan tagits i denna riktning. I den till riksdagen nyligen överlämnade budgetpropositionen har AMS fått i uppdrag att upprätta ett samarbete mellan arbetsförmedlingen och bemanningsföretag. Arbetsförmedlingen skall via bemanningsföretag försöka få ut arbetslösa akademiker på mindre företag. Inför en fortsättning i denna riktning kan det vara lämpligt att titta närmare på redan existerande större upphandlingar av arbetsförmedlings- och omställningstjänster.
Sedan den 1 september 2004 finns ett avtal om omställningsförsäkring mellan Svenskt Näringsliv och LO. Hittills har över 13 000 personer erbjudits hjälp att hitta nytt arbete genom upphandlade leverantörer. Val av leverantör görs av företag och lokal fackförening. Trygghetsfonden TSL, som administrerar finansieringen av programmen, och de största leverantörerna är överens om att minst 70 procent av dem som påbörjar ett omställningsprogram skall ha ett nytt arbete senast tre månader efter avslutat program. Sedan många år finns omställningsavtalet mellan Svenskt Näringsliv och PTK där Trygghetsrådet med stor framgång matchar uppsagda tjänstemän till nya jobb.
I Storbritannien är en stor del av arbetsförmedlingen konkurrensutsatt. Den statliga arbetsförmedlingen, Jobcentre Plus, upphandlar från privata aktörer en stor del av de tjänster som erbjuds arbetssökande. I Danmark genomför danska AMS upphandling av en tredjedel av de statligt finansierade arbetsförmedlingstjänsterna. De privata aktörerna är upphandlade i konkurrens.
En mångfald av leverantörer av arbetsförmedlingstjänster effektiviserar förmedlingen av arbete samtidigt som statusen för arbetet med att förmedla arbete ökar.
Kostnaden för den statliga arbetslöshetsförsäkringen var 2004 nästan 33 miljarder kr. I huvudsak finansieras försäkringen av företagen genom arbetsgivaravgifter. Försäkringen ersätter vid arbetslöshet som mest 80 procent av tidigare inkomst.
Redan idag tecknar eller erbjuder ett antal fackföreningar tilläggsförsäkringar som ökar ersättningen vid arbetslöshet. Fackföreningarna har goda möjligheter att tillsammans med exempelvis försäkringsbolag få fram kompletterande grupparbetslöshetsförsäkringar till den statliga arbetslöshetsförsäkringen.
Ett anställningsförhållande är en fördelning av risker mellan företag och medarbetare. Företagets ägare bär risken att förlora sitt eget och lånat kapital och i många fall även sin försörjning. Medarbetarna bär risken att förlora sin anställning och därmed bli utan försörjning. Den grundläggande principen måste vara att vardera parten skall bära och hantera sin risk. Arbetslöshetsersättning för anställda är därför en fråga som primärt de anställda och deras fackföreningar skall ta ett ansvar för.
Staten bör understryka att denna riskfördelning finns genom att sänka ersättningsnivån i den statliga arbetslöshetsförsäkringen. Detta skulle öka intresset och möjligheten för bl a fackföreningarna att ta fram kompletterande gruppförsäkringar. En uppdelning mellan statens åtagande och anställdas och deras fackföreningars ansvar kommer att skapa förutsättningar för arbetslöshetsförsäkringar som totalt ger ett gott inkomstskydd vid omställningar. Samtidigt kommer konkurrensutsatta försäkringar att uppställa villkor som stimulerar till en ökad sökaktivitet hos de arbetssökande.
Författare
Debattartikeln är kopplad till följande frågor
Ämnesord
Arbetsmarknad , Kompetensförsörjning , Konkurrens , Samhällsekonomi
Artikeln är publicerad i följande tidningar:
- Distribuerad av Svenska Nyhetsbyrån, 2005-10-10
Publicerad i ett antal landsortstidningar under oktober - Stenungsunds-Posten med Orust-Tjörn, 2005-10-13
Fler privata lösningar vid arbetslöshet!
Mest läst just nu
-
2012-05-22 Nyhet"Borg slingrar sig i frågan om ränteavdragen"
-
2012-05-23 NyhetSlå inte samman AP-fonderna
-
2012-05-16 NyhetByggnads trappar upp stridsåtgärder
-
2012-05-21 NyhetStrejken tvingar Ingegerd till flytt
-
2012-05-16 NyhetBästa UF-företag korat
Senaste debattartiklar
-
2012-03-06 13:36När spricker glastaket i Värmland?
-
2012-02-10 16:05Gymnasievalet är ett stort beslut
-
2012-02-01 14:392900 unga värmlänningar står inför ett viktigt val
-
2012-01-09 12:11Forskare positiva till industrisamarbete
-
2011-12-30 10:47Stockholmsdebatt: Stockholmarna stöder fritt val av vård och skola








