Previous Next

Rapport Publicerad: 2009-06-28

Generationskampen om jobben

Ungdomsarbetslösheten är alarmerande hög och långt högre än snittet i EU. Lågkonjunkturen har förvärrat den situationen ytterligare. I den här rapporten visar vi att ungdomar dessutom drabbas hårdare av lågkonjunkturen än andra. Ungas arbetstid har fallet med 10 procent under det senaste året, vilket är mer än dubbelt så mycket som övriga grupper.

Ofta hörs i debatten att arbetslöshet bland unga inte är ett lika stort problem som arbetslöshet bland äldre, eftersom unga inte drabbas av långtidsarbetslöshet i samma utsträckning. Det är missvisande. Unga arbetslösa väljer ofta att helt lämna arbetsmarknaden, varför de inte längre räknas som arbetslösa. Dessutom får arbetslöshet tidigt i arbetslivet allvarliga konsekvenser under lång tid, både med avseende på sysselsättning och inkomst.

I rapporten presenteras också resultatet av två undersökningar, som visar att det finns ett missnöje bland allmänheten med rådande regelverk på arbetsmarknaden. Särskilt unga vill ändra på turordningsreglerna. Man vill istället att arbetsgivaren bör få avgöra vem som får behålla jobbet, utifrån vem som gör störst nytta för företagen.

 

Ladda ner

Författare

Rapporten är kopplad till följande frågor

Ämnesord

Arbetsmarknad , Samhällsekonomi

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00