Previous Next

Rapport Publicerad: 2010-06-04

Kommunal upphandling - vad tycks?

Svaren i Svenskt Näringslivs undersökning visar att utvecklingspotentialen i kommunal upphandling är stor. Kommunalpolitikerna är i och för sig ganska nöjda med sina kommuners upphandlingar. Men de ser också betydelsen av att göra ytterligare förbättringar för att ge företagen bättre förutsättningar. Och förbättringar behövs enligt företagen. De tycker att kommunernas upphandlingar knappt är godtagbara och långt ifrån så bra som de kan vara.

Rapporten visar att endast 13 procent av företagen som svarat på Svenskt Näringslivs enkät har deltagit i kommunala upphandlingar. Det är naturligtvis negativt för samhället och näringslivet i stort att inte fler företag konkurrerar om kommunala uppdrag. Genom att förenkla upphandlingarna kan man få fler företag att delta. Det ger inte bara bättre anbud till kommunerna, det påverkar hela företagsklimatet, i varje fall enligt de tillfrågade företagarna och politikerna.

Genom att upphandla i mindre enheter ger man fler små och medelstora företag chans att vara med och konkurrera. Det är ett effektivt sätt att vårda den lokala marknaden, eftersom mindre uppdrag framför allt är intressanta för de lokala företagen.Upphandling enligt

Lagen om valfrihetssystem (LOV) är en ganska ny del av den kommunala upphandlingen. Men om majoriteten av företagare och politiker får bestämma är det sannolikt att denna form av upphandling blir allt vanligare framöver. Sex av tio företagare och politiker anser att införandet av valfrihetssystem förbättrar företagens generella förutsättningar.

 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00