Fredag den 10 december 2010


Entreprenörskap i skolan
fortfarande svagt förankrat

Skolan & entreprenörskapet| Grumliga definitioner av begreppet entreprenörskap i skolan och fritt fram för lärares privata och negativa tolkningar av vad det innebär. Bakom analysen står tidigare professorn i entreprenörskap Bengt Johannisson. "Vi har tappat 13 år av möjlig utveckling i entreprenörskapets tecken."

"Skolledarnas engagemang
avgörande för resultat"

Skolan & entreprenörskapet| Utvecklingsarbete måste få ta tid, menar Peter Skoglöf, projektledare på Skolverket. "Entreprenöriellt lärande måste få chans att tolkas och uppstå hos skolledare, lärarlag och enskilda lärare ute på skolorna."

Marcus Friberg. Skolan & entreprenörskapet| Entreprenörskap som ett pedagogiskt förhållningssätt faller sig naturligt för många av dagens lärarstudenter, menar Marcus Friberg, som nästa år tar sin lärarexamen vid Malmö högskola. Men i sin utbildning har han inte stött på begreppet.

"Olyckligt att inte involvera
nya lärarutbildningen"

Skolan & entreprenörskapet| Entreprenörskap i skolan utformas bäst i samspel mellan elever, lärare, skolledare och det omgivande samhället, betonas i en rapport utgiven av Skolverket. Att entreprenörskap inte finns med i den nya lärarutbildningen är olyckligt, anser Gudrun Svedberg, universitetslektor och forskare, samt en av författarna.

Skolan & entreprenörskapet| Entreprenörskap har hittills varit sällsynt på landets folkhögskolor. Men nu sker en ändring, särskilt på folkhögskolor med yrkesinriktade utbildningar. "Pedagogiken på folkhögskolorna har alltid haft en nyttoaspekt, därför passar entreprenörskap in väldigt bra", säger en folkhögskolerektor.

Lena Gårdh Kommentaren| Entreprenörskap i skolan ska löpa som en röd tråd genom hela utbildningssystemet. "Redan i förskolan kan grundstenarna för eget företagande läggas", menar Lena Gårdh, som arbetar i förskolan med de allra yngsta barnen.

Fruktbart samspel mellan
akademi och näringsliv

Högskolan & entreprenörskapet| Kungliga tekniska högskolan samarbetar med näringslivet på en rad olika sätt. Senast i raden är Startup – en kvällskurs i entreprenörskap, öppen för studenter, forskare och näringslivet. Intresset är stort och nära hälften väljer att starta företag efter kursens slut.

VVS-företagen erbjuder
kvalitetssystem för skolan

Kvalitet i gymnasieskolan| "Vi ska hjälpa skolorna att bli bäst!" Det är ambitionen bakom att Byggnads och VVS-företagen tillsammans har tagit fram ett kvalitetssystem för yrkesprogram i gymnasieskolan. Skolornas intresse för en frivillig branschrekommendation är stort.

Ultimata praktiken skapade Samuel själv
Samuel Salzer
Kommentaren| "Jag hoppas att fler unga ska se att praktik som en fantastisk möjlighet att vara kreativ, testa på något riktigt kul och lära sig massor", skriver Samuel Salzer, 18 år, om sina erfarenheter av mötet med näringslivet.

deltagande lärare

Lärarfortbildningsdagarna
inspirerade 650 lärare

Lärarfortbildningsdagarna| Höstens omgång av Svenskt Näringslivs lärarfortbildningsdagar är nu avslutad. 650 lärare deltog på sex orter. Diskussionerna kring entreprenörskap, kompetens och samverkan uppskattades i utvärderingarna.

"Entreprenörskap
mer än att starta företag"

Lärarfortbildningsdagarna| "Entreprenörskap handlar inte bara om att starta nya företag utan om attityder, förmågor och förhållningssätt hos individer", sade en lärare som fick medhåll från flera andra deltagare, när lärarfortbildningsdagen genomfördes i Malmö. 150 högskole- och gymnasielärare deltog under dagen.

Utbildning| Bergs kommun är i skriande behov av fler invånare, eftersom alltför få bidrar med skatteintäkter, jobb och affärer. Friskolan Kövra byskola kan vara lösningen på problemet. "Vi har precis startat, men har redan lockat hit ett flertal nya invånare till kommunen", säger Per-Olov Larsson, vd för Kövra byskola.

God Jul och Gott Nytt År!
Julblommor

Nu gör Nytt från Skola & Näringsliv uppehåll och återkommer 14 januari 2011.
En riktigt God Jul och ett Gott Nytt År önskar vi våra läsare!


Nytt från Skola & Näringsliv vänder sig till dig med intresse för entreprenöriellt lärande och samverkan mellan skolan och näringslivet. Brevet kommer ut varannan vecka.

Relaterat

Läs mer om skolfrågor

Kontakt

Stina Dahlén, SvensktNäringsliv
114 82 Stockholm
Tel 08 553 430 36
Mobil 070-379 30 36

Entreprenör - Läs vår tidning med fördjupningar och tips kring företagande. Beställ här

Gymnasiekvalitet 2009

Tyck till om nyhetsbrevet

Fler nyhetsbrev från Svenskt Näringsliv

Avsluta din prenumeration

www.svensktnaringsliv.se/skola | skolanaringsliv@svensktnaringsliv.se