Fredag den 11 november 2011


Klassrummet drivhus
för deras kreativitet

Skolan & entreprenörskapet| De är elva år och med i First Lego League för tredje gången. Att programmera en robot är en del av utmaningen. Vilda och Greta lär sig samtidigt matte. "Man får en liten knuff. Det här är roligare än att bara stirra ner i matteboken", säger Greta.

Milda Rönn Forskning & Innovation| Efter årsskiftet startar ett pilotprojekt vid Stockholms Universitet för forskare inom humaniora och samhällsvetenskap. Under ett år kommer tio deltagare från sju olika ämnen att utforska sina möjligheter att starta forskningsföretag. "Jag vill visa att man kan gå en annan väg som forskare", säger projektledare Milda Rönn.

Ser potential i sitt forskningsområde
Mikael N Hjort Forskning & Innovation| "Jag ser en potential för mitt forskningsområde – kreativitet och innovationsprocesser – och skulle vilja se hur man kan utveckla det både i forskning och företagande", säger Mikael N Hjorth, doktorand i företagsekonomi, om sitt skäl att vara med i pilotprojektet vid SU.

Skulle inte våga utan skjuts på vägen
Cecilia Notini Burch Forskning & Innovation| "Jag önskar att få jobba brett i framtiden – både inom akademi och det omgivande samhället. Som arbetsmarknaden ser ut för humanister måste man dessutom tänka brett och nytt", säger Cecilia Notini Burch, doktorand i historia, om sitt skäl till att vara med i pilotprojektet vid SU.

Forskning| Forskningspolitiken behöver en ny inriktning. Fokus måste skifta från resurser till resultat. Svenskt Näringsliv vill att en innovationspremie införs, där universitet och högskolor som är skickliga på att forskningsresultaten kommer till användning får mer resurser.

Ladda ner

Externa länkar

Blogg| Nu ska pulsen öka i debatten kring utbildning, forskning och innovation. Svenskt Näringslivs nya blogg "Rakt på sak" satsar högt och hoppas bli den mest lästa i genren.

Peter Gudmundson

Rekordlångt avtal mellan KTH och Scania
Samverkan| Ännu närmare kontakt mellan högskolan och näringslivet till avgörande nytta för det svenska näringslivet. Och som dessutom bidrar till ökad kvalitet i såväl forskning som högre utbildning vid KTH. Det är målet för det nya, rekordlånga avtal som KTH och Scania nyligen tecknade.

Lena Rantakyrö Samverkan| En utredning vid Luleå Tekniska universitet, visar att studenten måste bli en mer aktiv aktör i sitt eget lärande. Universitetet kan bidra till detta genom att göra studenterna mer delaktiga i kontakter med arbetslivet. "Vi kan inte lära studenterna att bli anställningsbara, men vi kan ge dem verktyg för att bli det", säger Lena Rantakyrö, som gjort utredningen vid LTU.

"Samhällsansvar att
samarbeta med högskolan"

Samverkan| Två skräddarsydda kurser, personal från företaget arbetar som lärare, elever som får en verklighetsnära utbildning. För företaget Ramböll, som nu inleder ett samarbete med Mälardalens högskola, är engagemanget en självklarhet. "Vem ska annars göra det? Det handlar om vårt samhällsansvar", säger projektledaren på Ramböll.

Prisutdelning Samverkan| Svenska Turistgalan, som nyligen arrangerades av Rese- och Turistnäringen i Sverige, RTS, fokuserade på hur näringen ska möta sin prognos om fördubblad omsättning till 2020. Att bjuda in studerande var en självklarhet.

Yrkesutbildning| Fem kommuner i Halland utvecklar en pedagogisk utbildningsmodell som beräknas rulla ut hösten 2012. Utbildningen förläggs i större utsträckning till arbetsplatser och yrkesläraren samarbetar ännu närmare än hittills med handledaren ute på företaget.

”Utmärkelsen” delas ut årligen och premierar kvalitet och samverkan i skola-arbetslivskontakter. I år vann Torslandaskolan i Göteborg och Företagsförlagda gymnasiet på Tjörn. Ett hedersomnämnande lämnades till Angeredsgymnasiet i Göteborg.

Nytt från Skola & Näringsliv vänder sig till dig med intresse för entreprenöriellt lärande och samverkan mellan skolan och näringslivet. Brevet kommer ut varannan vecka.

Relaterat

Läs mer om skolfrågor

Kontakt

Stina Dahlén, SvensktNäringsliv
114 82 Stockholm
Tel 08 553 430 36
Mobil 070-379 30 36

Entreprenör - Läs vår tidning med fördjupningar och tips kring företagande. Beställ här

Gymnasiekvalitet 2009

Tyck till om nyhetsbrevet

Fler nyhetsbrev från Svenskt Näringsliv

Avsluta din prenumeration

www.svensktnaringsliv.se/skola | skolanaringsliv@svensktnaringsliv.se