Nyhet Publicerad: 2010-02-09
Missbruk av arbetsrätten gör Lena rädd att anställa
LAS | Sedan 1999 har Lena Kamph drivit sitt enmansföretag Borlänge Städteknik AB eller BST som det oftast kallas. Nu står hon vid ett vägskäl. Företaget behöver anställa en person, men samtidigt är Lena skrämd av att då bli mindre flexibel och att få ett orimligt stort ansvar för denna medarbetare.
Lena Kamph behöver anställa en person, men är rädd för att då bli mindre flexibel.
- Jag har att välja mellan att växa och att hålla tillbaka företaget. Jag både vill och kan växa. Det som gör mig så tveksam är risken att tappa i flexibilitet. Som företagare måste du blixtsnabbt kunna anpassa dig efter det kunderna vill ha, understryker Lena Kamph.
Hon tycker att missbruk av arbetsrätten eller överutnyttjande av den, gör det alldeles för svårt för småföretag att anställa.
- Vissa fackliga företrädare försöker skaffa sig direkta vägar in i den politiska beslutsprocessen. Historiskt sett har fackföreningarna spelat en viktig roll, men nu är den tiden förbi. Facket har tappat i betydelse och slåss för sin överlevnad. Idag verkar det gälla att vara riktigt besvärlig för att på så vis bevisa att man fortfarande behövs. Jag skulle mycket hellre se ett konstruktivt samarbete mellan arbetsgivare och arbetstagare, säger Lena Kamph.
BST är inget städföretag utan säljer städprodukter och annat med anknytning till lokalvård. Städbolag och större företag med städning i egen regi är de dominerande kunderna. Men som en allt intressantare del av verksamheten ser Lena Kamph utbildning på städområdet.
- Det är för att kunna satsa mer helhjärtat där som jag vill anställa en person som hjälper mig med försäljningen av produkter, förklarar hon.
Lena Kamph tycker att mer utbildning av städbranschens anställda är något angeläget.
- Genom att erbjuda bra utbildning får de anställda de nödvändiga förutsättningarna för att utföra arbetet ännu mer professionellt.
Hon pekar på att det även finns en miljöaspekt på detta med utbildning.
- Städning kräver kunskaper. Varje år skadas tiotusentals kvadratmeter golv eftersom man kanske använder felaktiga rengöringsmedel eller borstar som är alldeles för hårda. Konsekvenserna blir ibland att golv skadas så illa att de måste bytas ut. Det är naturligtvis ett väldigt slöseri.
Lena Kamph efterlyser en betydligt bättre förståelse för företagandets villkor, både bland fackliga representanter och bland politiker från alla partier. Hon har fortfarande ett företagarmöte i Tällberg i färskt minne. Inbjuden talare var den dåvarande arbetsmarknadsministern Hans Karlsson. En vid det tillfället högaktuell fråga var hans uttalade mål att förverkliga förslaget om rätt till heltid för alla, men regeringsskiftet 2006 kom emellan och någon rätt till heltid blev det som bekant inte den gången.
- Nu hör vi åter dessa tongångar. Mötet med Hans Karlsson var bland det värsta jag varit med om som företagare. Han fullständigt vägrade att lyssna på våra invändningar. Det var en arrogans och en maktfullkomlighet som jag inte trodde existerade i ett demokratiskt land. Jag har fortfarande mardrömmar om det här, säger Lena Kamph.
Sören Karlsson
Ämnesord
Arbetsgivarfrågor , Entreprenörskap
Mest läst just nu
-
2010-09-02 NyhetUtbildning löser inte ungdomsarbetslösheten
-
2010-08-31 NyhetRödgrönt valmanifest ger färre jobb
-
2010-06-07 RapportFakta om löner och arbetstider 2010
-
2010-09-02 NyhetReinfeldt i topp när unga väljer arbetsgivare
-
2010-08-31 NyhetHöga ambitioner men knappa prestationer
-
2010-08-31 RapportEfterskalv - Det ekonomiska läget, augusti 2010
-
2010-09-02 NyhetStädbransch halveras vid maktskifte
-
2010-09-01 NyhetBrevet till Bert
-
2010-09-01 RapportEn halv miljon i vänta-på-jobb
-
2010-05-10 NyhetNy värnskatt ett huvudlöst förslag
Senaste nytt
- 2010-09-02 16:30Utan skatteintäkter blir det ingen välfärd.

- 2010-09-02 16:20Företagstänkande ny
dimension i grundskolan
- 2010-09-02 15:30Jättesatsning på utbildning
möter företagens behov - 2010-09-02 15:26Åtta av tio ungdomar vill behålla rabatt

- 2010-09-02 15:25"Rätt tänkt, men se upp
för de grumliga vattnen"
- 2010-09-02 15:12Gävleborgs företagare har stark framtidstro

- 2010-09-02 15:00Svenskt Näringsliv spetsar
Utbildning, Forskning & Innovation - 2010-09-02 14:55Utlandsstudier
gör det lättare att få jobb - 2010-09-02 14:54Eva besökte Älghult

- 2010-09-02 14:48Efterskalv












