Fjärde kvartalets prognos är snart klar att redovisas. De företagare Svenskt Näringsliv pratat med är tyvärr rädda för att vi inte skymtar ljusare tider – snarare tvärtom.
Caroline Schmidt, kommunstyrelsens ordförande i Hudiksvall har den senaste tiden besökt tre företag i kommunen, alla drabbade av varsel.
– Jag känner en stark oro just nu. Vi har haft 100 personer varslade på tre företag inom loppet av 3,5 månad. Signalerna jag får är att orderböckerna är tomma just nu. Som jag tolkar det har det hänt något efter sommaren. Våren såg gynnsam ut men jag antar att det är oron ute i Europa som speglar av sig, säger Caroline Schimdt.
Landshövdingen tillsammans med Hudiksvall och Sandvikens kommuner samt Region Gävleborg har startat upp kontinuerliga möten för att tillsammans titta på de strukturella förändringarna som sker inom verkstadsindustrin.
– Det är klart att vi kan och måste göra något. Långsiktiga lösningar diskuterar jag bland annat med mina partikollegor och partiledaren Annie Lööf senare idag och kortsiktigt tittar vi på möjligheter att hjälpa de drabbade företagen här och nu, avslutar Caroline Schimdt.
Konjunkturen för Gävleborgs län bestäms i mångt och mycket idag av vad som händer i Europa och USA. Det är inte längre bara Grekland som har bekymmer med statsfinanserna utan både Italien och Spanien söker stöd. Förra tisdagen redovisade USA sin BNP-bedömning och både tillväxten och privatkonsumtionen uppvisar sämre siffror än väntat.
– Självklart är risken överhängande att vi är på väg in i en lågkonjunktur om USA och Europa fortsätter att gå dåligt. Olika branscher påverkas naturligtvis olika av konjunkturen, där exportföretagen får det tuffast. Gävleborg är ett exportlän och vi har redan sett en nedgång i produktionen och ett ökat antal varsel i flera exportföretag, säger Lotta Petterson, regionchef för Svenskt Näringsliv i Gävleborg.
På Delsbo Candle som är en av Sveriges största ljustillverkare resonerar Torbjörn Jonsson så här,
– Konjunkturläget idag är otroligt svårbedömt. Å ena sidan pratar jag med företag som har det tufft, å andra sidan märker vi själva inget alls.
Det finns produkter som aldrig märker av en lågkonjunktur, t.ex. godis och sprit. Torbjörn vill gärna tro att ljus hör till den kategorin också, och att det är en av förklaringarna till att Delsbo Candle inte märker av de tuffare tiderna.
– Man ser att flera av de större industriföretagen drar i handbromsen rejält. För vissa är det säkert nödvändigt, men några gör det nog för att vara på den säkra sidan. Det genererar helt klart stopp i flödena och visst har vi en rejäl inbromsning i näringslivet i Hudiksvall, säger Torbjörn Jonsson.
Konjunkturrapporten för kvartal 4 släpps på torsdag den 8 december.















