Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Framgångsrik på hungriga familjer

Hushållsnära tjänster På drygt ett år har Cecilia Strömberg i Kalmar skapat en alldeles egen success story och gått från arbetslös till framgångsrik företagare. Hennes firma Middagskorgen omvandlas nu till AB, hennes man slutar sitt arbete för att jobba i företaget. Tillsammans satsar de på expansion på fler orter i Sverige.

När Cecilia Strömberg blev friställd från sitt arbete på Frösunda LSS, Praktikertjänst, såg hon det som en möjlighet att göra något alldeles nytt i livet

- I omställningspaket ingick en coach som jag träffade 3-4 ggr. Hon var verkligen duktig och ringade in vad jag vill och är bra på: service och göra andra glada, säger Cecilia Strömberg.

I samma veva läste hon om företaget Middagsfrid i Amelia. Kan hon, kan jag, tänkte Cecilia som inte räds att vara uppstickare. Omställningsbidraget använde hon som starta-eget-bidrag och företaget Middagskorgen som levererar kassar med fem av veckans middagar direkt hem till dörren för 795 kr utan bindningstid var fött.

Ombildar och växer

Ett år har gått och Middagskorgen är en stor succé. Företaget finns i Kalmar, Färjestaden, Linköping, Norrköping och Luleå. Cecilia ombildar nu sin enskilda firma till aktiebolag och är mäkta stolt över att ha arbetat ihop aktiekapitalet själv. Hennes man har sagt upp sig från ett mycket bra jobb som ekonomichef på ett medelstort industriföretag med verksamhet i Kalmar, Trelleborg och Kina för att arbeta i företaget.

Han är en genomtänkt person som inte gör något oöverlagt och sällan gör felsatsningar menar Cecilia och tar det som ett kvalitetsmärke på Middagskorgen. Om Göran säger upp sig då går det jättebra. Det är ingen dagslända! Det är också väldigt roligt att göra någonting från grunden tillsammans i familjen. I dag bor dottern på Irland, men hon var delaktig från början och en son som hjälper till i företaget så mycket han kan och hinner. Cecilia marknadsför och Göran bokför. Hon skulle kunna ta ut lön från förtaget men väljer att konsolidera det för framtida satsningar och expansion.

I takt med tiden

Cecilia Strömberg är politiskt aktiv och ordförande (s) i Barn- och ungdomsnämnden i Kalmar.

Småföretagare inom hemservice. Det har inte alltid varit comme il faut i ditt parti?

- Vad är det för fel att ha hjälp hemma? Det är helt ok att tjäna pengar på sin yrkeskicklighet i manliga branscher men inte i kvinnliga branscher. Det handlar om livskomfort. Och kraven ökar. Dem som anlitar hemserviceföretag vill också att de som fixar deras hem ska vara fräscha, trevliga människor.

- Vi måste förhålla oss till verkligheten. Titta på ungdomarna; de zappar runt. Passar det inte går de till någon annan. Om vi strävar tillbaka är det ingen som röstar på oss.

Människor vill kunna välja själva, säger Cecilia Strömberg.

Text: Iréne Forsmark


 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00