”Stoppa Skojarna” är namnet och devisen som Tommy Svensson föreläser under. Han har 25 års erfarenhet av praktiskt säkerhetsarbete och arbetar med säkerhetsfrågor på Svenskt Näringsliv. Under seminariet i Kalmar talade han bland annat om vikten av att som företagare veta om sina rättigheter och skyldigheter när det gäller säkerhetsfrågor, för att kunna se till att ens verksamhet är så skyddad som möjligt. Att man har nödvärnsrätt, det vill säga rätt till att använda våld för att skydda sig själv, var en av aspekterna som togs upp.
Tommy Svensson berättade även att ett av de vanligaste misstagen man som företagare gör är att tro att man inte har några företagshemligheter. Han tycker att det är precis tvärtom.
- Alla företag som har ekonomisk lönsamhet har massor av företagshemligheter. Det behöver inte vara så omfattande som Coca Cola-receptet utan kan vara något så enkelt som kundlistor som kan komma i fel händer, säger han.
Mats Holmqvist från företaget Luma Metall i Kalmar tyckte att seminariet var väldigt intressant och att Tommy Svensson tog upp många viktiga frågor.
- Framförallt tyckte jag att det var intressant att lyssna på det här med policy kring hur internet och sociala medier ska användas i företaget. Ska man få göra precis som man vill när man använder internet? Just nu måste jag väl erkänna att vi inte har någon bra policy kring det men vi håller på att försöka komma fram till hur vi ska ha det. Så det här var väldigt nyttigt, säger han.
Enligt Tommy Svensson är det viktigt att som företagare vara tydlig med om det är tillåtet eller ej att använda internet för privata ändamål på arbetsplatsen.
- Det man måste tänka på är att man aldrig kan vara privat på jobbet. Sociala medier ger stor affärsnytta men man bör ändå fundera över riskerna i att exponeras för mycket.
Text: Maria Palmberg
















