Göran Debäck och den andra delägaren, Jonas Wahlberg, har alldeles nyligen utsetts till Årets Företagare i Karlstads kommun och dessutom till Årets Företagare i Värmland. Den 21 oktober åker de båda till Stockholm för uppgörelsen om Årets Företagare i Sverige.
- Turordningsreglerna gör att många som inte trivs på jobbet ändå väljer att stanna kvar. Ingen vill riskera att hamna sist i kön på den nya arbetsplatsen. Det här är inte bra för individen och inte heller bra för företagen. Det blir en inlåsning. Dessutom gör LAS många arbetsgivare tveksamma när de ska rekrytera. En felrekrytering kan bli väldigt allvarlig. Här hjälper inte en provanställning på sex månader. Det är för kort tid, säger Göran Debäck.
Andra viktiga näringspolitiska frågor för honom är att det blir möjligt med lärlingslöner för unga medarbetare utan yrkeskunskaper och att sjuklönesystemet förändras.
- Det är barockt att företagen har ansvaret för sjuklön i 14 dagar, betonar han.
Göran Debäck har varit egen företagare sedan 1977. Det började med försäljning av heltäckningsmattor och plastgolv. Sedan följde några år med orientmattor. Det nuvarande företaget – Stuvbutiken – startade han 1989 och kan idag blicka tillbaka på en formidabel framgångssaga.
Stuvbutiken låter ju väldigt anspråkslöst och för inte direkt tankarna till en affär med drygt 60 anställda, en golvyta på 10 000 kvadratmeter och en omsättning som i år når 103 miljoner. Kakel, klinker, laminat, parkettgolv, plastmattor, färg, tapeter, dörrar och badrumsinredningar är några hörnpelare i sortimentet. Totalt handlar det om 40 000 artiklar, varav mer än hälften ständigt finns i lager.
- Vi har fördubblat både omsättningen och butiksytan på fyra år. Vår ständiga uppgång kanske kommer att mattas av något, men vi ökar fortfarande. Det är klart att jag har respekt för marknadens signaler om sämre tider och uppgifterna om att de stora kedjorna tappar 30 procent av sin försäljning. Trots allt tror jag att Stuvbutiken har goda förutsättningar att klara sig bra även framöver, poängterar Göran Debäck.
Stuvbutiken är ett verkligt familjeföretag. Göran Debäcks sambo Siw Wahlberg arbetar med personalfrågor och administration. Hans dotter Sara och sambons son Jonas och sambons syster Margareta jobbar också i företaget.
Det finns säkert en rad samverkande förklaringar till framgången. Det breda sortimentet, de kunniga och trevliga medarbetarna och den tilltalande prisnivån är några faktorer. En annan är konsten att på egen hand sköta kanske tre-fyra vitt skilda uppgifter och därigenom hålla kostnaderna nere. Ett färskt exempel är en ny innetrappa som enligt den externa byggarens offert skulle kosta 300 000. Genom eget arbete minskade den summan till en fjärdedel.
Företagsfilosofin arbetade Göran Debäck fram som bilmekaniker hemma i pappas verkstad på Österlen i Skåne för ganska länge sedan. Utgångspunkten var – och är i Stuvbutiken idag – att ingenting är omöjligt och att allt kan lösas. Han beskriver sig också som ”motvallare”.
- Det betyder är jag gör motsatsen mot alla andra. När många började minimera sin lagerhållning bestämde jag mig för att bygga ett stort lager.
Göran Debäck tror att allt förtal som konkurrenter genom årens lopp vräkt över Stuvbutiken faktiskt fört företaget framåt genom den uppmärksamhet det skapat. Tiden då stora och välkända tillverkare inte vågade leverera sina produkter hit verkar definitivt vara förbi.
Stuvbutiken är också känd för sin nästan aggressiva marknadsföring. Redan 1994 när TV 4 började med regionala sändningar över Värmland satsade Göran Debäck massivt på den formen av reklam. Det var – som han själv uttrycker det – ”töntfilmer” där han själv skrev manus och själv spelade huvudrollen för att spara på slantarna. De positiva reaktionerna lät inte vänta på sig.
- TV-reklam och tidningsannonser fungerar som ett inspark. Kundernas nyfikenhet ska locka dem hit. Sedan är det varorna, personalen och priserna som gör resten, säger Göran Debäck.
Sören Karlsson
















