Nyhet Publicerad: 2009-05-25

Lena Miranda ska på framtidsmötet

Inför Framtidsmötet |  Den 28-29 maj går Framtidsmötet av stapeln i Globen. Cirka 1300 företagare från hela Sverige är anmälda. Lena Miranda, verkställande direktör på Skill Studentkompetens i Linköping AB är en av dem.

Vad har du för förväntningar av mötet?

- Jag hoppas att det ska bli ett tillfälle för kunskapsinhämtning. Det är alltid bra att fylla på med ny information. Det ska också bli intressant att ta del av vad som är på Svenskt Näringsliv agenda och på så sätt se vilka bitar vi som företagare kan påverka. Lagen om offentlig upphandling är en sådan viktigt fråga. Syftet är ju i stora drag att konkurrensutsätta men i praktiken blir det ofta svårt att genomföra på ett helt tillfredställande sätt.

Vad förväntar du dig för åtgärder från regeringen för att vi skall vara bättre förberedda för framtiden?

- Fortsatt och mer arbete kring ungdomar och deras möjligheter att komma ut i arbetslivet. Man måste satsa på nya jobbmöjligheter. Det är oerhört väsentligt.

Vad förväntar du dig för åtgärder från din kommun för att vi skall vara bättre förberedda för framtiden?

- Samma som på regeringsnivå. Att jobba för goda förutsättningar för att alla människor som i dagens situation blir av med sina jobb snabbt kommer tillbaka till arbetslivet. Jag tycker också att kommunen har ett viktigt arbete i att bidra till en fri marknad på ett bra sätt. Där är återigen arbetet med Lagen om offentlig upphandling central. I dagsläget är det ofta ”lägsta bud vinner” som gäller men i samband med detta måste även kvalitetsaspekten vävas in och vidareutvecklas.

Elisabeth Lundström

 

Ämnesord

Svenskt Näringsliv

 

Varukorg

Summa
Frakt
Total
Bli medlem
Klimatkompassen.se

Svenskt Näringsliv

114 82 Stockholm | Besöksadress Storgatan 19 | Tfn 08-553 430 00 | Fax 08-553 430 99

SajtkartaRSSKontakta oss