Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Politiker på vårdföretagsbesök

Företagsbesök Aleris, Söderdoktorn, Hörsam och Proxima. Det är de fyra företagen som 17 och 23 augusti fått besök av sammanlagt elva landstings- och riksdagspolitiker. Tema på besöken var vårdföretag och många nyfikna frågor blev det.

Att Lagen om offentlig upphandling många gånger är för kortsiktigt och ryckigt och att vårdval och auktorisation är mycket bättre var de flesta överens om. Självklart förutsatt att det sker till rätt pris och med rätt kvalitetskrav.

- Det är viktigt ekonomiskt, för våra anställda och för våra patienter konstaterade Anders Juhlin Dannfelt som är divisionschef för diagnostik på Aleris.

På Söderdoktorn gjorde man jämförelse med att vara offentlig och, som man numera är, privat aktör.

- Nu är vi mer välkomnande. Vi har inte längre lunchstängt och dörrarna står alltid öppna, berättade Eva-Carin Dahlberg som är distriktssjuksköterska och verksamhetschef på Söderdoktorn.

På det stora hela tycker Eva-Carin Dahlberg att det fungerar bra att driva verksamheten men en sak lyfter hon som blir tokigt och det rör hemsjukvården.

- Det finns ett tak satt för antal timmar på besök och det här taket är för lågt. För den tid man utför över taket får vi bara 30 procent i ersättning. Nu har vi valt att fortsätta besöka våra patienter trots att det oftast överskrider taket därför att vi tycker att det är viktigt, men det innebär en ekonomisk förlust.

På Hörsam berättar Kjell Ahlenius om sin verksamhet att distribuera hörselhjälpmedel.

- Det är som att trycka på en on/off-knapp. De som får hörselundersökning och hjälpmedel därefter går direkt från utanförskap till jobb.

Hörsams verksamhet går i stort ut på att ha en butik där man direkt kan få hjälp och teknisk service av sin hörapparat. Något som i stort sett eliminerat köer och väntetider.

- Våra kunder behöver inte vård, de behöver tillgänglighet och det kan vi ge dem.

På frågan om hur Proxima bedömer den politiska risken i verksamheten beroende på vilket block som sitter vid makten svarar Yonna Olsson som är koncernchef på Proxima:

- Befolkningen ökar och lever längre så behovet av vård finns och kommer att finnas. Utvecklingen av fler aktörer inom vården går framåt och den tror jag inte går att stoppa. Frågan är bara hur fort det kommer att gå.


 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00