Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Osäkerhet ger sämre betyg

Lokalt företagsklimat Svenskt Näringsliv senaste enkätundersökningen av det lokala företagsklimatet är här. I flertalet kommuner sätter företagen ett lägre betyg än i den föregående enkätundersökningen och en av de kommunerna är Enköping.

Under många år har Enköpings kommun legat bra till i Svenskt Näringslivs undersökning av företagsklimatet i landets kommuner. Nu ser vi dock ett tydligt trendbrott då företagarna ger lägre betyg på många faktorer.
– Vi har inte levererat den service företagarna har rätt att förvänta sig under det gångna året säger Arne Wåhlstedt, marknadschef i Enköpings kommun självkritiskt. Nu är det krafttag som gäller. Vi har redan startat upp ett värdegrundsarbete där vi har företagare med. Vi ska också samla en grupp företagare och be de hjälpa oss att vässa oss där det har som störst betydelse.

Mikael Ljungström vd för Enköpings djurklinik instämmer i den självkritik Arne Wåhlstedt lyfter fram.
– Servicenivån har sjunkit rejält det senaste året. Det är också många nya tjänstemän på tunga positioner vilket skapar en känsla av osäkerhet.

Sören Silén vd på Lappset fyller på.
– Fler av de nya tjänstemännen kommer inte från Enköping. Det tar tid innan man tar till sig Enköpingsandan, den som gett oss ett så fint företagsklimatsbetyg.

Anna-Lena Holmström, regionchef på Svenskt Näringsliv har haft mycket kontakter med företagare i Enköping den senaste tiden och signalen är tydlig från företagarhåll.
– Det politiska käbbel som pågått i Enköping under hösten är något mina medlemsföretag reagerat mycket negativt på säger Anna-Lena Holmström, regionchef Svenskt Näringsliv. Känslan av instabilitet och osäkerhet sprider sig. Hur mycket tid och kraft finns över till att utveckla företagsklimatet när all kraft tycks gå till interna stridigheter frågar sig företagarna? Att ett konkret resultat av stridigheterna blev en skattehöjning gör inte saken bättre. Det var inte det företagarna röstade på 2010.

Anna-Lena Holmström är dock optimistisk inför framtiden och tror på en förbättring kommande år.
– Ljuset i tunneln är den insikt om allvaret i situationen och den vilja som finns hos Enköpings ledning att vända den. Det arbetet deltar gärna Svenskt Näringsliv i, avslutar Anna-Lena Holmström.

www.foretagsklimat.se finns information och enkätresultat för hela Uppsalaregionen (Uppsala län och Norrtälje kommun). Här finns möjlighet att jämföra kommuner med varandra, se hur kommuner utvecklats över tid och jämföra företagarnas svar med politikernas. Totalt redovisas över 60 olika faktorer för alla Sveriges 290 kommuner.

Den 23 april presenteras rankingen av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Håll utkik!


 

 

Läs också

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00