Previous Next

Nyhet Publicerad: 

Vi efterlyser en hunger!

Utbildning Hur står det till med kvaliteten i den svenska gymnasieskolan och hur rustar skolan eleverna för arbetsmarknaden? Det diskuterade sex företagare med ett 70-tal skolledare och politiker i Västerås.

Annika Johansson-Rosengren, personalchef på Bombardier Transportation med över 1500 medarbetare berättade att kompetensbristen är mycket påtaglig för dem.
– Vi saknar konstant 40-50 medarbetare på grund av kompetensbrist. Om det är något jag skulle önska är det att man inför ett motsvarande fjärde tekniskt år på gymnasiet.

Björn Andersson, grundare och affärsutvecklare på Prevas AB med över 500 anställda berättade att han var orolig över utvecklingen och att vi i Sverige måste vakna upp för att inte hamna på efterkälken i den internationella konkurrensen.
– Vi måste fundera på var ingenjörs och hjärnkapaciteten kommer att hamna om 10 år. I Kina och Indien utbildas flera miljoner ingenjörer och de är hungriga! I Sverige har vi blivit lite lata och mätta. Våra ungdomar behöver förebilder från näringslivet, eller skolan, någon som pushar på och kan visa vägen och vad olika yrkesroller innebär.

Att ökad kunskap om arbets- och näringslivet är viktigt bekräftades av flera deltagare. Amir Kheirmand, vd på företaget Navii lyfte upp vikten av att skolan inspirerar och visar att det är roligt att jobba.
– Ett sätt är att göra studiebesök på olika företag för att lära sig mer om arbets- och näringslivet. Jag har under flera år suttit i jurygrupper för Ung företagsamhet och jag kan se en påtaglig skillnad på hur eleverna från olika gymnasieskolor tar för sig eller säljer in sitt företag eller på deras driv. Det är helt enkelt olika go på skolorna och det gör skillnad!

– Bara för att man är ingenjör så innebär inte det att man inte arbetar med människor, social kompetens, att arbeta i grupp i projekt och att vara kreativt är egenskaper som krävs för att vara tekniker. Det är också skolans roll och ansvar att förmedla rätt bild av arbetslivet, tillade Pernilla Hansen, vd på Generpro.


 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00