Ett exempel på att man både vill sänka priserna och nyanställa är de stora restaurangkedjorna. Totalt räknar McDonald’s med 600 nya jobb under 2012 och detta är helt nya jobb som inte hade kommit till om inte momsen hade sänkts. Men hamburgerkedjan kommer också att sänka priset på de mest populära produkterna.
– Vi räknar med att det blir cirka 20 nyanställningar i Västerås. Det är ju en arbetsmarknadsreform det här, så det handlar ju om att skapa arbetstillfällen helt enkelt och det är jättebra, säger Claes-Göran Jönsson, chef för McDonald’s-restaurangerna i Västerås.
– Vi ser väldigt positivt på det här och att vi kan tillföra flera arbete i våra restauranger, säger Claes-Göran Jönsson.
Sänkningen av momsen får även effekt hos mindre företag. Flera företag i Västerås har redan sänkt sina priser bland annat Bellman, Konserthusterassen, Ruffino och Limone och fler väntas följa efter med både nyanställningar och sänkta priser.















