Previous Next
Grundskolan

Nyhet Publicerad: 

Faddersystem sporrar elever att läsa vidare

Utbildning Skolprojektet Norrsken i Botkyrka kommun avslutade nyligen ett andra år av framgångsrik fadderverksamhet som genomförs i samarbete mellan Svenskt Näringsliv och grundskolor i kommunen. Företagen har verkligen fångat elevernas intresse och motiverat dem till att vilja fortsätta studera efter grundskolan.

– Vi har haft ett bra samarbete. Norrsken har verkligen sporrat mig till att studera vidare, säger högstadieeleven Aida Huskovic.

Ett 50-tal elever har de senaste två terminerna samarbetat med elva olika företag i Stockholmsområdet. De har gjort ett flertal studiebesök och fått chans att skapa goda kontakter med representanter från näringslivet. Några av eleverna från Kvarnhagsskolan i Alby har varit i kontakt med Telia. Där har de fått vara med och påverka utformningen av framtidens mobiltelefoner.

Att kunna ladda batteriet i telefonen utan sladd ligger på prioritetslistan för flera av eleverna. De har också fått ge tips på webbplatser som dagens ungdomar använder och som skulle kunna vara intressanta för företag som Telia i marknadsföringssyfte.

– Vi gav dem några tips på webbplatser och dagen därpå låg deras reklam ute på den sidan. Det är jätteroligt, för det visar att de lyssnar på oss, säger Ali Khalil.

Michael Treschow, tills helt nyligen styrelseordförande i Svenskt Näringsliv, och Håkan Edman, chef för barn- och ungdomsförvaltningen i Botkyrka kommun initierade projektet för drygt två år sedan. Syftet är att få eleverna intresserade av och mer kunniga om näringsliv och teknikföretag, samtidigt som de kan bli goda ambassadörer och förebilder för andra ungdomar. Eleverna som deltar är mellan 14 och 15 år, talar minst tre språk flytande och är intresserade av naturvetenskap och teknik. Majoriteten är av utländsk härkomst.

Viktigt att så ett frö

Hittills har över 100 elever medverkat i projektet och samarbetet kommer att fortsätta framöver. Eleverna är mycket nöjda och entusiastiska efter besöken hos företagen. Lärarna berättar att det är ett fantastiskt alternativ att inom utbildningen kunna erbjuda elever att få insyn i verkligheten på ett sådant välorganiserat sätt som genom Norrsken.

Företagen som deltagit är också nöjda med samarbetet. De anser att det är viktigt att ”så ett frö” hos eleverna och att ge dem nya målbilder för framtiden. Att marknadsföra sig mot elever är betydelsefullt för företagen då de är framtidens rekryteringsbas.

Vill uppleva kulturer

Aida Huskovic berättar att projektet har gett henne en inblick i vad världen kan erbjuda. Vad det finns för jobb och vilka möjligheter man har.

– När jag blir äldre ska jag ha ett bra jobb. Med mina fyra språk hoppas jag få resa mycket och uppleva nya kulturer, säger hon.

Alfa Laval, Atlas Copco, Emerson, Ericsson, Grontmij, IBM, JM, NCC, Spendrups, St Jude Medical och TeliaSonera har deltagit i projektet.

Charlotta Tibbelin

För mer information kontakta:

Charlotta Bergstrand-Bjernheim

Förnyelseagent, barn- och ungdomsförvaltningen, Botkyrka kommun

Tfn 08 530 615 93 eller 0734 21 85 68

 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00