I botten ligger den egna företagshistorien. När Rolf Dahlberg startade programvaruföretaget Visma Spcs för 28 år sedan mötte han alla de svårigheter, motgångar och glädjeämnen som snart sagt varje nystartande företagare har erfarenhet av. Idag finns 350 anställda som arbetar med utveckling, försäljning och support av bland annat bokförings- och faktureringsprogram och en hel serie andra IT-lösningar för företag.
Dela med sig
Kontakten med de små, ofta nystartade företagen finns dock kvar i och med att en stor mäng kunder är fåmansföretag som de flesta gått igenom likartade prövningar.
– Det handlar om att stå för sin affärsidé, att kämpa för att komma vidare och över huvud taget att våga vara entreprenör, säger Anette Citron, ansvarig för samarbetet med skolor och utbildningsorganisationer hos Visma SPCS.
Det är ett samarbete, startat för drygt tio år sedan och som handlar om att dela med sig av de erfarenheter – ” Det är vår skyldighet att göra det”, som Anette Citron uttrycker det ? som företaget byggt upp under årens lopp, dels i eget arbete, dels ur de tusentals kundrelationer som finns.
Verklighetstroget
Samarbetet med Ung Företagsamhet finns både på riksplanet och i den regionala avdelningen i Kronoberg där Visma Spcs här hemma. Under UF-året får eleverna kostnadsfri tillgång till programvara för affärsplan, bokföring, säljstöd och hemsidesproduktion.
– Det är verktyg som ger eleverna möjlighet att sköta företaget så professionellt som möjligt, fortsätter Anette Citron. Att kunna hänvisa sina kunder till en hemsida med näthandel är viktigt för att kunna agera så verklighetstroget som möjligt.
Vid sidan av stödet till eleverna engagerar sig företaget även i lärarna genom att anordna lärarträffar och fortbildning i företagsrelaterade ämnen, till exempel marknadsföring och säljteknik. Sammantaget ger det en närvaro i skolan som skulle kunna räknas om i ekonomiska termer.
– Men det gör vi inte, det är inte därför vi samarbetar med skolan. Jag tror att det är en utmaning för många företag att komma till skolan och verkligen lämna det kommersiella tänkandet utanför.
Bättre start
– Vi ska stödja skolans arbete med att lyfta elevers innovationskraft, stimulera dem att våga plocka fram den affärsidé som de bär på och att utveckla den. Vårt kanske främsta bidrag är ändå att eleverna kan arbeta med samma redskap som en stor del av Sveriges småföretagare använder dagligen.
– Det bidrar till att ge eleverna en ännu bättre start i arbetslivet oavsett om de ska driva eget eller göra sig mer anställningsbara. Det om något är ett viktigt samhällsengagemang,säger Anette Citron.














