Nyhet Publicerad: 

Yrkeskompetens i världsklass!

Kommentaren WorldSkills Competition är en unik möjlighet att diskutera kvalitet i svensk yrkesutbildning.

"Kan man tävla i omvårdnad?"Frågan kom från en nära vän när jag lade ut nyheten i min statusrad på Facebook om att Sverige tagit silver i tävlingsgrenen Caring under WorldSkills Competition i London. Jo, visst kan man det. Det visade Mikael och Mattias när de inför publik och jury fick ställa diagnos, bädda rent hos en patient och hantera en akutsituation. Varje tävlingsmoment betygsätts i ett poängsystem som sedan jämförs med övriga länders resultat.

Liknande förutsättningar gäller även för övriga tävlingsgrenar under WorldSkills Competition. Samtliga deltagare visade prov på yrkeskompetens i världsklass, vilket för Sveriges del resulterade i inte mindre än fyra medaljer.

Tävlingarna i år gav också en unik möjlighet och tillfälle att diskutera kvalitet i svensk yrkesutbildning under det svenskseminarium där bl a aktörer från staten och olika branscher deltog. Kan yrkestävlingar bidra till en ökad kvalitet i svensk yrkesutbildning? Seminariedeltagare var ense om att tävlingar möjliggör jämförelser mellan utbildningar som i sin tur öppnar upp för förbättringar av kvaliteten. Tävlingarna kan också bidra till att attrahera personer att utbilda, fortbilda och göra karriär inom ett yrke.

Som ledamot för WorldSkills Sweden är jag mycket imponerad över vårt Yrkeslandslag och är fast övertygad om att framtiden ligger i händerna på den som satsar på en yrkesutbildning.


 

 

  • Svenskt Näringsliv
  • Postadress: 114 82 Stockholm
  • Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm
  • Telefon: 08-553 430 00