SME Committee

The SME Committee at the Confederation of Swedish Enterprise advises and supports the Board and President on practical and policy efforts for its small and mid-sized member companies. The member organizations together appoint 36 Committee delegates and the Director General is also delegate of the Committee.

Members

Sven-Olof Gudmundsson

Chairman

Sannarps Bensin & Butik AB (Circle K)

Halmstad

Elected by sektor transport (Motorbranschens Arbetsgivareförbund)

High resolution images »
Jan-Olof Jacke

Jan-Olof Jacke

CEO

Svenskt Näringsliv

Stockholm

Officio member

High resolution images »

Susanne Andersson

Hotell Ett / TESU Förvaltning AB

Östersund

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

High resolution images »
Elisabet Angelin, Tomas Buss

Elisabet Angelin

Tomas Buss AB

Köpingsvik

Elected by sektor transport (Sveriges Bussföretag)

High resolution images »
Pontus Angland, Angland Electronics AB

Pontus Angland

Angland Electronics AB

Vikbolandet

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Annika Bergman

Annika Bergman

Elgesta Förvaltning AB

Örebro

Elected by sektor industri (Gröna arbetsgivare)

High resolution images »

Jörgen Bergqvist

P Chr Rusch & Son AB

Västra Frölunda

Elected by sektor bygg/installation (Måleriföretagen i Sverige)

High resolution images »

Adam Brånby

Woolpower Östersund AB, c/o Ekstigen AB

Stockholm

Elected by sektor industri (TEKO, Sveriges Textil och Modeföretag)

High resolution images »
Annica Carlsson, Equator AB

Annica Carlsson

Equator Stockholm AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

High resolution images »
Christina Cedergren

Christina Cedergren

Cedergruppen AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Vårdföretagarna)

High resolution images »

Eva Dunér

Framsidans Restaurang AB McDonald's

Göteborg

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

High resolution images »
Wadih El-Achkar, Startup Sthlm

Wadih El-Achkar

Start up Stockholm AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

High resolution images »
Anders Elfström, Filt AB

Anders Elfström

Filt AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Medieföretagen)

High resolution images »
Erik Fahlgren, Teamx

Erik Fahlgren

Teamx AB

Skellefteå

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Anders Franklin, TM Konsult AB

Anders Franklin

TM Konsult AB

Lycksele

Elected by sektor tjänster (Innovationsföretagen)

High resolution images »
Stefan Fritzdorf, Vivels i Stockholm AB

Stefan Fritzdorf

Vivels i Stockholm AB

Stockholm

Elected by sektor industri (Livsmedelsföretagen)

High resolution images »
Anna Grånäs Jakobsson, Rättviks Trappfabrik AB

Anna Grånäs Jakobsson

Rättviks Trappfabrik AB

Rättvik

Elected by sektor industri (Trä- och Möbelföretagen)

High resolution images »
Carl-Johan Hamilton, Ants

Carl-Johan Hamilton

Ants IT-support AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (IT & Telekomföretagen)

High resolution images »
Fredrik Hammarqvist, Grand Shoes Europe AB

Fredrik Hammarqvist

Grand Shoes Europe AB

Hägersten

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Thomas Harbom

Alufront AB

Sävedalen

Elected by sektor bygg/installation (Glasbranschföreningen)

High resolution images »
Cecilia Ingre, Invita Service AB

Cecilia Ingre

Invita Service AB

Nyköping

Elected by sektor tjänster (Vårdföretagarna)

High resolution images »

Thomas Jansson

AB Bröderna Jansson Nissavarvet

Halmstad

Elected by sektor industri (Industriarbetsgivarna)

High resolution images »
Hans-Åke Johansson, HÅJ Transporter AB

Hans-Åke Johansson

HÅJ Transporter AB

Kungens Kurva

Elected by sektor transport (Biltrafikens Arbetsgivareförbund)

High resolution images »
Camilla Lindgren, Verbala Stigar AB

Camilla Lindgren

Verbala Stigar AB

Årsta

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

High resolution images »
Petter Lundgren

Petter Lundgren

Clockwork

Gävle

Elected by sektor tjänster (Kompetensföretagen)

High resolution images »
Runo Lundström, Elevera Education Group AB

Runo Lundström

Elevera Education Group AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

High resolution images »
Magnus Nyhlén, Min Doktor

Magnus Nyhlén

MD International AB (Min Doktor)

Malmö

Elected by sektor tjänster (IT & Telekomföretagen)

High resolution images »

Michael Prising

Feskarn i Uppsala AB

Uppsala

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Jörgen Rasmusson

AB Lödde Plåt

Lund

Elected by sektor bygg/installation (Plåt & Ventföretagen)

High resolution images »
Peter Simonsson, Stjärnurmakarna AB

Peter Simonsson

Stjärnurmakarna AB

Stockholm

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Maud Spencer

Svalson AB

Öjebyn

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Helge Steg, Arta Plast AB

Helge Steg

Arta Plast AB

Tyresö

Elected by sektor industri (IKEM)

High resolution images »
Anton Svensson, Ewes AB

Anton Svensson

Ewes AB

Bredaryd

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Marie Svensson, Tjeders Industri AB

Marie Svensson

Tjeders Industri AB

Malmköping

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Elisabeth Tedestål, Vellingeblomman

Elisabeth Tedestål

Vellingeblomman AB

Vellinge

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »
Emma Unevik, Stockholms Städsystem AB

Emma Unevik

Stockholms Städsystem AB

Farsta

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

High resolution images »

Ulrik Wehtje

Exakta Group AB

Malmö

Elected by sektor industri (Grafiska Företagen)

High resolution images »