SME Committee

The SME Committee at the Confederation of Swedish Enterprise advises and supports the Board and President on practical and policy efforts for its small and mid-sized member companies. The member organizations together appoint 36 Committee delegates and the Director General is also delegate of the Committee.

Members

Anna-Lena Bohm

Chairman

UniGuide AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

High resolution images »

Carola Lemne

CEO

Svenskt Näringsliv

Stockholm

Officio member

High resolution images »

Susanne Andersson Pripp

Hotell Ett / TESU Förvaltning AB

Östersund

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

High resolution images »

Susanne Bagger

Amendo Bemanning & Rekrytering AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Bemanningsföretagen)

High resolution images »
Jörgen Bergqvist

Jörgen Bergqvist

Delicato Bakverk AB

Kungens Kurva

Elected by sektor industri (Livsmedelsföretagen)

High resolution images »

Jörgen Bergqvist

P Chr Rusch & Son AB

Västra Frölunda

Elected by sektor bygg/installation (Måleriföretagen i Sverige)

High resolution images »
Annika Bergman

Annika Bergman

Elgesta Förvaltning AB

Örebro

Elected by sektor industri (Skogs- och Lantarbetsgivareförbundet)

High resolution images »

Helena Bonnevie

Vice chairman

Österåkers Friskola AB

Åkersberga

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

High resolution images »

Adam Brånby

Woolpower Östersund AB, c/o Ekstigen AB

Stockholm

Elected by sektor industri (TEKO, Sveriges Textil och Modeföretag)

High resolution images »

Stefan Bäcktorp

Bredbandsgruppen AB

Sollentuna

Elected by sektor tjänster (IT & Telekomföretagen inom Almega)

High resolution images »

Salka Börjeson Eynon

Green Hotel AB

Tällberg

Elected by sektor tjänster (Visita)

High resolution images »
Annica Carlsson, Equator AB

Annica Carlsson

Equator Stockholm AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

High resolution images »
Christina Cedergren

Christina Cedergren

Cedergruppen AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Vårdföretagarna)

High resolution images »

Eva Dunér

Framsidans Restaurang AB McDonald's

Göteborg

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

High resolution images »

Sven-Olof Gudmundsson

Sannarps Bensin & Butik AB (Circle K)

Halmstad

Elected by sektor transport (Motorbranschens Arbetsgivareförbund)

High resolution images »

Fredrik Gustafson

UBAB Ulricehamns Betong AB

Ulricehamn

Elected by sektor industri (Svensk Betong)

High resolution images »

Andreas Gyllestrand

Cubsec AB

Västra Frölunda

Elected by sektor transport (Säkerhetsföretagen)

High resolution images »
Fredrik Hammarqvist, Grand Shoes Europe AB

Fredrik Hammarqvist

Grand Shoes Europe AB

Hägersten

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »
Cecilia Ingre, Invita Service AB

Cecilia Ingre

Invita Service AB

Nyköping

Elected by sektor tjänster (Vårdföretagarna)

High resolution images »

Thomas Jansson

AB Bröderna Jansson Nissavarvet

Halmstad

Elected by sektor industri (Industriarbetsgivarna)

High resolution images »
Hans-Åke Johansson, HÅJ Transporter AB

Hans-Åke Johansson

HÅJ Transporter AB

Kungens Kurva

Elected by sektor transport (Biltrafikens Arbetsgivareförbund)

High resolution images »

Magnus Larsson

Expander Business Consulting AB

Kista

Elected by sektor tjänster (IT & Telekomföretagen inom Almega)

High resolution images »

Per Linde

Odile Construction AB

Helsingborg

Elected by sektor industri (Industriarbetsgivarna)

High resolution images »
Petter Lundgren

Petter Lundgren

Clockwork

Gävle

Elected by sektor tjänster (Bemanningsföretagen)

High resolution images »

Rolf Lundmark

Naturstenskompaniet Sverige AB

Färlöv

Elected by sektor industri (IKEM, Innovations- och Kemiarbetsgivarna i Sverige)

High resolution images »

Annelie Petersén

Bonvings Skor AB

Nässjö

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Michael Prising

Feskarn i Uppsala AB

Uppsala

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Jörgen Rasmusson

AB Lödde Plåt

Lund

Elected by sektor bygg/installation (Plåt & Ventföretagen)

High resolution images »

Frida Scherdén

Eksjöhus AB

Eksjö

Elected by sektor industri (Trä- och Möbelföretagen)

High resolution images »

Johan Sjöberg

Svenssons i Lammhult AB

Lammhult

Elected by sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

High resolution images »

Maud Spencer

Svalson AB

Öjebyn

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »

Carin Stoeckmann

Vice chairman

Byggmästar´n i Skåne AB

Helsingborg

Elected by sektor bygg/installation (Sveriges Byggindustrier)

High resolution images »
Marie Svensson

Marie Svensson

Tjeders Industri AB

Malmköping

Elected by sektor industri (Teknikföretagen)

High resolution images »
Carl-Otto Swartz

Carl-Otto Swartz

Örups Säteri AB

Tomelilla

Elected by sektor industri (Skogs- och Lantarbetsgivareförbundet)

High resolution images »
Emma Unevik

Emma Unevik

Stockholms Städsystem AB

Farsta

Elected by sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

High resolution images »

Bertil Wahlström

J.A. Lindblads Bokförlags AB

Stockholm

Elected by sektor tjänster (Medieföretagen)

High resolution images »

Ulrik Wehtje

Exakta Group AB

Malmö

Elected by sektor industri (Grafiska Företagen)

High resolution images »