Skatter Rut-avdraget fördubblades första juli, från 25 000 till 50 000 kronor. Susanne Moffat, regionchef på hemserviceföretaget Homemaid i Falun, tycker att Rut är en vinst för hela samhället. "Det blir en språngbräda in i arbetslivet för väldigt många."Läs mer »
Lönebildning It-mästarens nya lönemodell innebär att företaget lägger krut på att utveckla medarbetare som bidrar extra mycket till verksamhetens framgångar. ”På så sätt kan vi ännu bättre se till att inte tappa dem”, säger hr-chefen Göran Lejerwik.Läs mer »
Företagsklimat Om en månad släpps Svenskt Näringslivs ranking av företagsklimatet i landets kommuner. Näringslivschefen i Östersund, Fredric Kilander, har höga mål: Östersund ska ligga i topp.Läs mer »
Arbetsmarknad Fyra procent i löneökning. Det är fackförbundet Pappers krav inför
kommande avtalsrörelse. Men det var ett utspel som inte gillades av
övriga medlemmar i LO-familjen.
Läs mer »