– Det har varit en otroligt positiv utveckling. Hofors har verkligen påbörjat en fantastisk resa, konstaterar Lotta Petterson, Svenskt Näringslivs regionchef i Gävleborg.
Hon betonar att det nu handlar om att lyfta företagsklimatet ännu mer, bland annat genom att föra en bred dialog med näringslivet och ta reda på vilka behov och önskemål som företagen har.
– Att öka förståelsen för företagens villkor och betydelse är en annan punkt. Många företag efterlyser mer affärsmässiga offentliga upphandlingar. God tillgång på mark och lokaler är också en faktor av betydelse för företagsklimatet, säger Lotta Petterson.
Marie-Louise Dangardt (S), kommunstyrelsens ordförande, menar att uthållighet är en förutsättning för ett lyckat arbete med företagsklimatet.
– Vi får aldrig sitta stilla, poängterar hon.
Som en komponent i framgångsreceptet nämner Marie-Louise Dangardt de företagsbesök som hon tillsammans med kommunchefen Ulf Strömstedt gör en gång i veckan och ibland oftare än så. Det är besök där praktiska problem för företagen ibland både kan uppmärksammas och lösas.
– Genom täta kontakter mellan kommunen och företagen drar vi på bästa sätt nytta av de möjligheter som finns här i Hofors, säger Marie-Louise Dangardt.
Ulf Strömstedt är inne på precis samma linje och lyfter fram den funktion som Entré Hofors, en ekonomisk förening med politiker och företagare i styrelsen, har i sammanhanget.
– Nyckeln till uppgången i Svenskt Näringslivs ranking är den ständiga dialogen. Kommunen måste förstå företagens värld bättre, men det är också viktigt att öka företagens förståelse för kommunens roll och för hur kommunen fungerar, menar han.
Kjell Johansson, vd för Entré Hofors och själv företagare under många år, förklarar lyftet i rankingen med en allt tydligare samsyn mellan företag och politiker.
– Men vi ska vara ödmjuka inför vår placering i rankingen och jobba vidare för att bli ännu bättre, betonar han.
Sören Karlsson