Ledamöter i SME-kommittén

Svenskt Näringslivs SME-kommitté ska vara rådgivande till styrelsen, verksamhetsstyrelsen och VD i frågor av särskild vikt för små och medelstora företag (SME). SME-företagen bidrar med konkreta exempel på ägarledda företags betydelse i vardaglig verksamhet. Kommitténs uppgift är att stödja Svenskt Näringslivs arbete med att stärka det privata näringslivets konkurrenskraft, en stark privat äganderätt, näringsfrihet och en väl fungerande marknadsekonomi.

Styrelsen beslutar om instruktion för SME-kommittén. Enligt instruktionen ska kommittén bestå av 36 ledamöter som representerar de fem sektorer inom vilka Svenskt Näringslivs medlemsorganisationer är indelade (industri, tjänster, handel/hotell/restaurang, transport och bygg/installation).

Ledamöter

Sven-Olof Gudmundsson

Ordförande

Sannarps Bensin & Butik AB (Circle K)

Halmstad

Vald av sektor transport (Motorbranschens Arbetsgivareförbund)

Högupplösta bilder »
Jan-Olof Jacke

Jan-Olof Jacke

VD

Svenskt Näringsliv

Stockholm

Självskriven ledamot

Högupplösta bilder »

Susanne Andersson

Hotell Ett / TESU Förvaltning AB

Östersund

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

Högupplösta bilder »
Elisabet Angelin, Tomas Buss

Elisabet Angelin

Tomas Buss AB

Köpingsvik

Vald av sektor transport (Sveriges Bussföretag)

Högupplösta bilder »

Pontus Angland

Anglands Electronics AB

Vikbolandet

Vald av sektor industri (Teknikföretagen)

Annika Bergman

Annika Bergman

Elgesta Förvaltning AB

Örebro

Vald av sektor industri (Gröna arbetsgivare)

Högupplösta bilder »

Jörgen Bergqvist

P Chr Rusch & Son AB

Västra Frölunda

Vald av sektor bygg/installation (Måleriföretagen i Sverige)

Högupplösta bilder »

Adam Brånby

Woolpower Östersund AB, c/o Ekstigen AB

Stockholm

Vald av sektor industri (TEKO, Sveriges Textil och Modeföretag)

Högupplösta bilder »
Annica Carlsson, Equator AB

Annica Carlsson

Equator Stockholm AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

Högupplösta bilder »
Christina Cedergren

Christina Cedergren

Cedergruppen AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (Vårdföretagarna)

Högupplösta bilder »

Eva Dunér

Framsidans Restaurang AB McDonald's

Göteborg

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Visita)

Högupplösta bilder »

Wadih El-Achkar

Start up Stockholm AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

Anders Elfström

Filt AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (Medieföretagen)

Erik Fahlgren, Teamx

Erik Fahlgren

Teamx AB

Skellefteå

Vald av sektor industri (Teknikföretagen)

Högupplösta bilder »

Anders Franklin

Teknisk Merkantil Konsult AB

Lycksele

Vald av sektor tjänster (Innovationsföretagen)

Stefan Fritzdorf, Vivels i Stockholm AB

Stefan Fritzdorf

Vivels i Stockholm AB

Stockholm

Vald av sektor industri (Livsmedelsföretagen)

Högupplösta bilder »

Anna Grånäs Jakobsson

Rättviks Trappfabrik AB

Rättvik

Vald av sektor industri (Trä- och Möbelföretagen)

Carl-Johan Hamilton, Ants

Carl-Johan Hamilton

Ants IT-support AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (IT & Telekomföretagen)

Högupplösta bilder »
Fredrik Hammarqvist, Grand Shoes Europe AB

Fredrik Hammarqvist

Grand Shoes Europe AB

Hägersten

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

Högupplösta bilder »

Thomas Harbom

Alufront AB

Sävedalen

Vald av sektor bygg/installation (Glasbranschföreningen)

Högupplösta bilder »
Cecilia Ingre, Invita Service AB

Cecilia Ingre

Invita Service AB

Nyköping

Vald av sektor tjänster (Vårdföretagarna)

Högupplösta bilder »

Thomas Jansson

AB Bröderna Jansson Nissavarvet

Halmstad

Vald av sektor industri (Industriarbetsgivarna)

Högupplösta bilder »
Hans-Åke Johansson, HÅJ Transporter AB

Hans-Åke Johansson

HÅJ Transporter AB

Kungens Kurva

Vald av sektor transport (Biltrafikens Arbetsgivareförbund)

Högupplösta bilder »

Camilla Lindgren

Verbala Stigar AB

Årsta

Vald av sektor tjänster (Almega Tjänsteföretagen)

Petter Lundgren

Petter Lundgren

Clockwork

Gävle

Vald av sektor tjänster (Kompetensföretagen)

Högupplösta bilder »

Runo Lundström

Elevera Education Group AB

Stockholm

Vald av sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

Magnus Nyhlén

MD International AB (Min Doktor)

Malmö

Vald av sektor tjänster (IT & Telekomföretagen)

Michael Prising

Feskarn i Uppsala AB

Uppsala

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

Högupplösta bilder »

Jörgen Rasmusson

AB Lödde Plåt

Lund

Vald av sektor bygg/installation (Plåt & Ventföretagen)

Högupplösta bilder »
Peter Simonsson, Stjärnurmakarna AB

Peter Simonsson

Stjärnurmakarna AB

Stockholm

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

Högupplösta bilder »

Maud Spencer

Svalson AB

Öjebyn

Vald av sektor industri (Teknikföretagen)

Högupplösta bilder »

Helge Steg

Arta Plast AB

Tyresö

Vald av sektor industri (IKEM)

Anton Svensson, Ewes AB

Anton Svensson

Ewes AB

Bredaryd

Vald av sektor industri (Teknikföretagen)

Högupplösta bilder »
Marie Svensson, Tjeders Industri AB

Marie Svensson

Tjeders Industri AB

Malmköping

Vald av sektor industri (Teknikföretagen)

Högupplösta bilder »
Elisabeth Tedestål, Vellingeblomman

Elisabeth Tedestål

Vellingeblomman AB

Vellinge

Vald av sektor handel/hotell/restaurang (Svensk Handel)

Högupplösta bilder »
Emma Unevik, Stockholms Städsystem AB

Emma Unevik

Stockholms Städsystem AB

Farsta

Vald av sektor tjänster (Almega Tjänsteförbunden)

Högupplösta bilder »

Ulrik Wehtje

Exakta Group AB

Malmö

Vald av sektor industri (Grafiska Företagen)

Högupplösta bilder »