Seminarium

Vad kostar ett karensavdrag – och vem betalar priset?

Människor som står och pratar och texten ”Luncha med näringslivet i Dalarna”
karta
mar
27

Stationsgatan 21 - 23, Borlänge

Scandic Borlänge

Öppna karta

27 mars 12:00–13:00

Lägg till i kalender

Anmäl dig senast 16 mars

Välkommen på lunch med företagare och representanter från Svenskt Näringsliv. Vi äter lunch ihop, knyter kontakter och samtalar om aktuella arbetsgivare- och företagarfrågor.

Ta möjligheten att stärka kontakterna och få nyttig information – för du ska ju ändå äta lunch! Detta första tillfälle handlar om karensavdraget och vi håller till i Borlänge.

Om temat på lunchträffen:
Socialdemokraterna och LO-förbunden vill slopa karensavdraget. Men varför finns karensavdraget och vad skulle ett slopande innebära för företagen?

Svenskt Näringslivs försäkringsexpert Catharina Bäck ger bakgrunden till karensavdraget och reder ut dess betydelse på arbetsmarknaden. Vi synar kostnaderna för ett avskaffande och tar också upp hur näringslivet och allmänheten ser på förslaget om ett slopande.

Eventet är öppet för medlemsföretag i Svenskt Näringsliv. Deltagande är kostnadsfritt och vi bjuder på lunchen. Sista dag för anmälan är den 16 mars.

Medverkande från Svenskt Näringsliv

  • Catharina Bäck

    Catharina Bäck

    försäkringsexpert

  • Victor Ericsson, regionchef Dalarna

    Victor Ericsson

    regionchef