Seminarium

Sänkta arbetsgivaravgifter skapar nya jobb i Sydsverige

karta
feb
122024

Navigationsgatan 1A, Malmö

Svenskt Näringsliv

Öppna karta

12 februari 2024 12:00–13:15

Kontaktperson

Varmt välkommen till Svenskt Näringslivs och Almegas seminarium om hur sänkta arbetsgivaravgifter kan skapa nya jobb i Skåne och Blekinge.

handslag

Konjunkturen viker och arbetslösheten är på väg upp. Ett sätt att rädda jobben och lägga grunden för nya jobb och sjunkande arbetslöshet när ekonomin vänder är att göra det enklare och billigare för företagen att anställa. En fjärdedel av företagens lönekostnader är arbetsgivaravgifter vilka till stor del är en ren skatt.

På seminariet presenteras en ny rapport som analysföretaget Makrologik gjort på uppdrag av Almega om hur många jobb som skulle skapas av en sänkning av arbetsgivar­avgiften med tre procentenheter i Skåne och Blekinge och i vilka branscher som jobben skulle skapas.

Under seminariet kommer vi att diskutera hur sänkta arbetsgivaravgifter skulle påverka arbetsmarknaden i Skåne och Blekinge i stort och även konsekvenserna för olika branscher och företag.

Deltar gör Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom Svenskt Näringsliv och Patrick Joyce, chefsekonom Almega, samt lokala politiker och företagare.

Vi inleder med lunchmingel kl. 11:30, seminariet startar kl. 12:00. Arrangemanget är kostnadsfritt och är ett samarrangemang med Almega.

Medverkar

  • Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv.

    Sven-Olov Daunfeldt

    Chefsekonom Svenskt Näringsliv

  • Patrick Joyce

    Patrick Joyce

    Chefsekonom Almega