7 oktober 2025

Samling för välfärd i Östersund

I veckan samlades ett tiotal företag från skol-, vård, och omsorgsbranschen i Östersund. Syftet var att dela erfarenheter och tillsammans hitta lösningar för att möta de politiska tongångarna som hotar den svenska välfärdsmodellen.

Alee Farrohi, huvudman och en av delägarna i Honesta skolutveckling, står i ett konferensrum och har på sig en svart tröja.
Alee Farrohi, huvudman och en av delägarna i Honesta skolutveckling.

Sverige har en unik välfärdsmodell. En offentligfinansierad välfärd med en mångfald av utövare som ger individen frihet att välja vård, skola och omsorg. Allt fler väljer privata alternativ för vård, skola och omsorg. Trots detta börjar det höga tonläget i debatten nu få reella konsekvenser. Utvecklingen i många kommuner visar att politiken går från ord till handling.

För att vända opinionen samlar Svenskt Näringsliv alla goda krafter i branschen under parollen “Samling för välfärd - värna den svenska välfärdsmodellen”.

Svenskt Näringslivs medarbetare Lena Furmark, ansvarig för välfärdspolitik, och Robert Gidehag, projektledare, presenterade Svenskt Näringslivs centrala arbete med frågorna.

Under eftermiddagen delade också Dan Gaversjö, vd för HC Fjällvivan och Alee Farrohi, huvudman och en av delägarna i Honesta skolutveckling, sina erfarenheter av att driva vårdcentral respektive skolverksamhet.

– Det är alltid uppmuntrande att träffa företag inom välfärdssektorn. Trots att de motarbetas politiskt finns det en enorm drivkraft och energi för att skapa bättre samhällsservice för medborgarna. Det är obegripligt att vissa betraktar de privata utförarna som ett problem, när de i själva verket allt som oftast levererar en verksamhet med bättre kvalitet till en lägre kostnad, säger Ola Toftegaard, regionchef Svenskt Näringsliv Jämtland.