Lunch ihop: Hur påverkar utvecklingen i världen ditt företag?
Kontaktperson
Välkommen till en lunchträff som ger dig bättre koll på omvärlden, nya perspektiv på internationella affärer och värdefulla insikter för ditt företags framtida satsningar.
Världsekonomin fortsätter att överraska, men spelplanen förändras snabbt. Geopolitisk oro, handelshinder och nya kostnadsutmaningar skapar osäkerhet, samtidigt som nya affärsmöjligheter växer fram på många marknader.
Georg Marthin från Business Sweden delar med sig av de senaste insikterna om den globala ekonomin och vad de kan innebära för svenska företag.
Med utgångspunkt i Business Swedens färska rapport Globala ekonomiska utsikter får du en aktuell bild av utvecklingen i bland annat USA, Europa och Asien, och vilka marknader som ser mest lovande ut framåt.
Du får också ta del av resultat från Business Swedens Global Business Climate Survey, där över 2 250 svenska företag har delat sina erfarenheter av affärsklimatet på 41 marknader runt om i världen.
Georg Marthin är nationalekonom och senior analytiker på Business Sweden med lång erfarenhet av makroekonomiska analyser och prognoser.
Träffen är kostnadsfri och inleds med gemensam lunch.
Om Lunch ihop
Lunch ihop är ett tillfälle där vi tillsammans får ha trevligt men också ett tillfälle där vi får mer information om viktiga frågor för näringslivet i Jönköpings län.
Det är ett återkommande samarrangemang av Almi, Företagarna och Svenskt Näringsliv för ett starkare näringsliv i vårt län.