Svenskt Näringslivs företagarpanel för tredje kvartalet 2019 visar att svenska företags förväntningarna om framtida produktion/försäljning, investeringar och sysselsättning fortsätter att minska.
– Företagens förväntningar ligger nu under historiska förväntningar, säger Violeta Juks som är ekonom på Svenskt Näringsliv.
Samma trender fångas även i andra ekonomiska indikatorer, såsom Konjunkturinstitutets konjunkturbarometer och inköpschefsindex. Bland Svenskt Näringslivs framåtblickande indikatorer, ligger utsikterna för produktionen om 6 månader lägst.
– Företagen är medvetna om att efterfrågan inte växer i samma takt som tidigare, så de planerar inte för högre produktion. Tvärtom, kan de tänka sig dra ned på produktionsplanerna, förklarar Violeta Juks.
Under åren med högkonjunktur var bruttoinvesteringarna motorn till ekonomisk tillväxt. Särskilt bostadsinvesteringarna var höga. Även investeringsplanerna har gått ned i Företagarpanelen.
– Det är tecken på att företagen har tillräcklig med kapacitet och att de inte har behov av att investera i ett läge där efterfrågan viker ned, menar Violeta Juks.
Även aktiviteten i bostadssektorn har markant svalnat av och det påverkar styrkan i den ekonomiska tillväxten. Förtroendeindikatorer från hushållssektorn, som t.ex. hushållsbarometern från Konjunkturinstitutet, visar på att även försiktigheten hos hushållen har ökat.
I Företagarpanelen har även företagens anställningsplanerna sjunkit. Det beror delvis på att många företag har svårt att hitta kvalificerad personal.
För Örebroregionens del är bilden ungefär den samma som i landet i stort.
– Utvecklingen har varit positiv det senaste halvåret enligt företagarna i den regionala företagarpanelen men framöver är det tydligt att företagarna förutspår betydligt tuffare tider. Det är tydligt att den avmattning vi ser i riket även får genomslag i vår region, säger Karl Hulterström på Svenskt Näringsliv i Örebro
Konjunktur