8 oktober 2026

Ronja från Staffanstorp kom hem med medalj från Yrkes-VM i Shanghai

Ronja Roos, 19, jobbar i vanliga fall på Grand Hotel i Lund. Men för två veckor sedan tog vardagen ett uppehåll när hon reste till Shanghai för att representera Sverige i servering vid Yrkes-VM.

Ronja Roos
Ronja Roos Foto: WorldSkills Sweden

Vägen till VM började på restaurang- och livsmedelsprogrammet i Lund, ett val som låg nära till hands även om det inte var helt självklart från början.

– Många i min familj jobbar inom branschen. Flera i min mammas släkt är bagare, min mamma är konditor, och min pappa och min bror är kockar. Men jag tänkte nog aldrig på att jag valde programmet av den anledningen, det bara blev så. Det kanske låg där i bakhuvudet lite undermedvetet, säger Ronja Roos och skrattar.

Inför det sista året på gymnasiet valde hon att inrikta sig på servering.

– Vi fick prova på alla områden inom programmet, som bageri och matlagning, men jag fastnade för servering och är jättenöjd med mitt val. Att jag valde att bli servitör möjliggjorde det också för mig att delta i Gymnasie-SM, vilket till slut kvalificerade mig till yrkeslandslaget och VM.

Intensiva förberedelser och internationell träning

Förberedelserna inför mästerskapet har varit krävande. Ronja Rooshar deltagit i flera träningstävlingar, däribland en i Kina bara några veckor före VM.

– Jag var i Peking tre veckor före mästerskapet och det var en jättebra förberedelse inför det riktiga mästerskapet. Sedan har jag tränat mycket med min expert i Lund och jag har också fått träna en del på jobbet utanför arbetstid, berättar hon.

Ronja Roos
Ronja Roos under Yrkes-VM i Shanghai. Foto: Emil Andersson

Det hårda arbetet gav utdelning. Ronja Roos var en av de svenska deltagare som kammade hem en Medal for Excellence – en fin utmärkelse som delas ut till tävlande som visat prov på exceptionellt hög kvalitet inom sin gren och lyckats samla ihop minst 700 poäng.

Själva tävlingen pågår på i fyra dagar och upplägget är i stor utsträckning att servera gäster som på en vanlig restaurang.

– Det är egentligen en helt vanlig servering. Man serverar riktig mat till riktiga gäster. Under den första dagen skulle vi tävla i fine dining och då gällde det att uppnå kraven för det. Allt skulle dukas upp och förberedas innan gästerna kom. Om man till exempel skulle tranchera en anka vid ett av gästernas bord så behövde alla redskap finnas på plats och vara ordentligt förbereda för just det momentet.

Stora mål för framtiden

Ronja Roos rekommenderar varmt yrket till andra som står inför ett karriärsval.

– Jag tycker verkligen att fler ska välja restaurang- och livsmedelsprogrammet. Jag har fått ut väldigt mycket av det, och jag tror många andra också skulle tycka att det var jätteroligt att komma in i vår bransch.

Själv har hon stora planer för framtiden.

– Jag har väldigt många mål som jag vill uppnå. Jag tycker man ska ha många och höga mål i livet. En av sakerna jag jättegärna vill göra är att öppna en egen restaurang med någon speciell inriktning. Jag får se vad det blir, men jag ska klura på det, avslutar hon.

Och det får hon klura på ett tag till. Redan nästa år väntar nämligen Yrkes-EM innan karriären i landslaget rundas av.

Mer om Yrkes-VM

  • Yrkes-VM är ett världsmästerskap som lyfter yrkesutbildning och yrkesskicklighet världen över. 2026 hölls mästerskapet i Shanghai den 22–27 september.

  • Det svenska yrkeslandslaget 2026 består av 22 tävlanden som representerar 21 yrkesgrenar.

  • Yrkestävlingarna arrangeras av WorldSkills Sweden som har i uppdrag att arbeta med att höja attraktionskraft, status samt kvalitet för yrkesutbildning.

  • WorldSkills Sweden är ett samarbete mellan Svenskt Näringsliv, LO och staten (genom Skolverket, Utbildningsdepartementet och Myndigheten för yrkeshögskolan). Utöver dessa parter medverkar även branschorganisationer, yrkesnämnder, skolor och företag.

Mehran Safi

Yrkes-VMYrkeslandslaget