Mat & Prat: Säkerhetsläget i Sverige och världen
Kontaktpersoner
OBS. Detta evenemang riktar sig till dig som är 30 år eller yngre.
Är du politiskt intresserad eller samhällsengagerad? Den 9 april kör vi igång med den första träffen för Svenskt Näringslivs nya koncept Mat & Prat. Konceptet vänder sig till dig som är ungdomspolitiker, ung opinionsbildare eller har ett starkt engagemang för samhällsfrågor.
Vid första tillfället gästas vi av Daniel Malm från Försvarsmakten. Daniel kommer att prata om det säkerhetspolitiska- och militärstrategiska läget. Vi avslutar med mingel och eftersnack.
Daniel Malm tillhör Västra Militärregionen, ett av hans huvudområden är att bedriva säkerhetspolitisk omvärldsbevakning och att föreläsa på temat för det civila försvaret och näringslivet. Utöver 13 år inom Försvarsmakten, med erfarenheter från bland annat mellanöstern och EU, har Daniel även arbetat som Polis i Polisregion Väst.
Har du en vän, kollega, studiekamrat som du tror är intresserad av Mat & Prat? Skicka gärna denna inbjudan till den personen.
Varmt välkommen med din anmälan redan idag. Det bjuds på förtäring och dryck.
Talare

Daniel Malm
Västra Militärregionen, Försvarsmakten