Tidigare start i arbetslivet ger högre pension
Trots att allt fler arbetar allt längre innebär det sena inträdet i arbetslivet färre år i yrkeslivet. Det får stora effekter för pensionen. Ett tidigare inträde på arbetsmarknaden än idag är viktigt ur flera perspektiv, inte minst för pensionen.



Ole Settergren, chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten, tycker att det är problematiskt att unga vuxna kommer ut i arbetslivet sent. Samtidigt jobbar svenskarna som andel av livet mindre än tidigare och andelen med pension ökar då vi lever allt längre.
– Livsinkomsten bestämmer pensionen. Med tidig start i arbetslivet blir det högre livsinkomst och det är avgörande för storleken på pensionen, säger Ole Settergren.
Samtidigt ser Ole Settergren att både tidiga år i arbetslivet såväl som sena är viktiga för pensionen.
– De sena åren i arbetslivet betalar sig bättre i systemet för att öka den slutliga pensionen om man jämför med de tidiga.
I Sverige börjar vi studera ett och ett halvt år senare och avslutar studierna 3 år senare än snittet i OECD-länderna. Enligt Svenskt näringslivs chef för utbildning, forskning och innovation, Tobias Krantz, saknas det idag incitament för snabbare studier i Sverige.
– Det är inte rimligt att vi börjar jobba så sent. Svenskt utbildningsväsende saknar tillräckliga drivkrafter för att uppmuntra snabbare studier och examen. Det gör att många idag läser några extra terminer och överutbildar sig med studielån – pengar som alltför sällan ger en rimlig avkastning, säger Tobias Krantz.
Han tror att incitament för snabbare studier kan vara en väg för att få unga tidigare ut på arbetsmarknaden och han vill se reformer för att uppmuntra snabbare inträde i arbetslivet.
– Reformer av antagningssystemet som uppmuntrar snabbare övergångar från gymnasiet till högre studier och ett tidigare inträde på arbetsmarknaden ger vinster både för individen och samhället, säger Tobias Krantz.











