Grosskopf efterlyser stabilt skattesystem
I en film berättar Göran Grosskopf om varför Ikea och Tetrapak valde att lämna Sverige under på 70- och 80-talen.
I mars 2010 arrangerades en internationell konferens om ägarskiften med bland annat fokus på betydelsen av att arvs-, gåvo- och förmögenhetsskatterna avskaffats i Sverige.
På konferensen medverkade professor Göran Grosskopf med ett förinspelat inslag om ägarskatter. Som en av Sveriges främsta skatteexperter hjälpte Göran Grosskopf Ikea och Tetra Pak att flytta huvudkontoren från Sverige på 70- och 80-talen. Den tidens höga skatter är en oerhört viktig förklaring till att Ikea och Tetra Pak valde att flytta bolagens huvudkontor till andra länder.
På en fråga om han hade rekommenderat IKEA och Tetra att lämna Sverige med dagens skattevillkor (år 2010) svarade Göran Grosskopf:
– Nej absolut inte. Man måste inse att på den tiden var den nominella bolagsskatten 60 procent, inkomstskatten 90 procent, arvsskatten 50 till 60 procent beroende på släktskap, vi hade förmögenhetsskatt och om lade ihop alla dessa skatter blev det inte mycket kvar. Idag är det ett helt annat läge.
Konferensen Transfer of Ownership in Private Businesses – European Experiences arrangerades av Svenskt Näringsliv, Centrum för familjeföretagsforskning (CeFEO) vid Högskolan i Jönköping, Gärde Wesslau Advokatbyrå och PWC.









